Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TSK envanterine giren İHA Black Hornet 3 incelemesi

9.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Donanım Haber'den dünyanın en küçük istihbarat, izleme ve keşif platformu olarak anılan Black Hornet 3 incelemesi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'ne bağlı Özel Kuvvetler envanterinde bulunan böcek boyutundaki İHA Black Hornet 3'ün özellikleri göz dolduruyor.

DonanımHaber'de yayınlanan inceleme makalesinde Black Hornet 3'ün tüm özellikleri anlatılıyor. Dayanıklı ve kompakt bir tasarıma sahip araç, gizlilik gerektiren görevlerin icrası başta olmak üzere durumsal farkındalık yaratma, görüş hattı ötesi keşif, kuvvet koruma ve arama kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılabiliyor. Black Hornet 3, 123 mm’lik rotor çapına ve 168 mm uzunluğa sahip. 33 gram ağırlığında olan araç sınıfının en iyi ses ve görsel saptama teknolojilerini üzerinde barındırıyor.

Büyük hali için tıklayın.

Askeri personelin muharebe teçhizatına rahatlıkla dâhil edilebilen Black Hornet 3, neredeyse hiç ses çıkarmadan hareket ettiği için gizliliğin esas olduğu görevlerde kullanmak için önemli bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Black Hornet 3’ü 15- 20 knot arasındaki rüzgâr hızlarında ve 10 ila 43 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda kullanabilmek mümkün. Otomatik ve manuel gezinme, bağlantı kopması halinde bağımsız hareket ve otomatik dönüş gibi birçok farklı uçuş modunda kullanılabilen Black Hornet 3'ün uçuşa hazır hale gelmesi için gereken sürenin 30 ila 120 saniye arasında değiştiği ifade edilmiş.

İki adet elektro optik kamerayla donatılan Black Hornet 3’te bir de termal LED ışıklı gece görüntüleyici bulunmakta. Termal görüntüleyici, askerlerin görüş mesafesini artırarak canlı videolar ve hareketsiz görüntüler yakalanmasına olanak sağlıyor. Küresel navigasyon uydu sistemi (GNSS) tarafından yönlendirilen aracın isteğe bağlı olarak eklenen bir özellik sayesinde GPS sinyalinin engellendiği iç mekân gibi alanlarda manuel olarak kontrol edilebildiğini de hatırlatalım.

2 km menzil ve 25 dakika havada kalabilme özelliğine sahip. Aracın azami hızı ise 21.48 km/s saat olarak belirtilmiş. Black Hornet’e sahip olmak ise kolay değil. İHA’nın fiyatının sahip olduğu donanımla birlikte 195 bin dolarlara çıktığı ifade ediliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dijital oyun mağazası Oyunfor.com, Türkiye’nin en çok oynanan oyunlarında %81’e varan indirimleri duyurdu.

Türkiye’de oyun sektörü, yapılan yatırımlar ve devlet destekleri ile gelişimini sürdürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, oyun sektöründeki yerli girişimlere son 10 y...

Müzik platformu Spotify çöktü mü? Spotfiy neden açılmıyor? Spotify neden hata veriyor? Facebook hesabıyla giriş yapanlarda mı sorun var? Spotify hatası Facebook yüzünd...

Dünyanın en ünlü fast food zincirlerinden biri olan KFC'nin oyun konsolu ürettiği haberi gündemde. KFC'nin bunu parodi bir ürün olarak gösterdiği de iddia ediliyor.

Merakla beklenen Sony'nin yeni oyun konsolu Play Station 5 tanıtıldı. Play Station 5'in tasarımı ve özellikleri dışında Türkiye'de konuşulduğu bir diğer konusu da verg...

Türkiye’nin dijital oyun mağazası Oyunfor.com, oyun ve oyun içerikleriyle ilgili satışlarla ilgili Nisan verilerini paylaştı.

Avustralya'da bilim insanları dünyada şu ana kadar ölçülmüş en hızlı internet bağlantısını yaptılar. Kırılan hız rekoru 42.2 terabit ile dünya gündemine oturdu.

Yazarlar
Website Security Test