Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Youtube Music mi, Spotify mı? Hangi uygulama daha iyi?

6.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, son çeyrek finansal raporlarını açıkladığı konuşmasında YouTube Music servisinin 20 milyon aboneye ulaştığını söyledi. Müzik severler arasında ise Youtube Music mi, Spotify mı yoksa Apple Music mi gibi kıyaslamalar ve tartışmalar yaşanıyor.

YouTube Music, ortaya çıktığı tarihten itibaren 20 milyon abone sayısına ulaştı. Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, son çeyrek finansal raporlarını açıkladığı konuşmasında YouTube Music servisinin 20 milyon abone sayısına ulaştığının altını çizerek müzik uygulaması alanında önemli bir figür olduklarını dile getirdi.

20 milyon abone sayısı Music servisi için önemli bir rakam ancak rakiplerini yakalamak için hala çok yolu var. Spotify’ın 115 milyon abonesi, Appe Music’in ise 55 milyon abonesi bulunuyor. YouTube içerik zenginliği ve sunduğu imkanlar açısından, rakiplerinden çok daha ileride bir servis ancak kullanıcıların yıllardır YouTube’u ücretsiz olarak kullanmaya alışmı olması, ücretli abonelik modeline geçişin önündeki en önemli engel.

Kullanıcıların YouTube Music'e geçme gerekçesi tamamen YouTube'un tüm veri tabanının Spotify ve Apple Music gibi uygulamalardan çok daha geniş olması. Bütün bu geniş veri tabanını bir de arkaplanda oynatma imkanı bulduğunuzda YouTube Music'e geçme fikri gerçekleşiyor. Ancak arkaplanda YouTube'un oynatılmasını sağlayan birçok korsan uygulamalar ve yöntemler mevcut. Bunlar YouTube Music'in abone kazanmasını baltalayan faktörler.

YouTube'da söz konusu müzik uygulamaları ile ilgili karşılaştırma videoları;

PEKİ GOOGLE'IN TÜM BU PROJELERİ NE DURUMDA?

Google bu bariyeri aşmak için bir süredir ücretli abonelere özel dizi filmler ve şovlar hazırlatıyordu ancak bu da tam anlamıyla yeterli olmadı. Online yayıncılık devi şimdi YouTube Music servisi ile reklamsız, kesintisiz, tamamen müzik dinlemeye odaklı Music servisi ile ücretli abonelerinin sayısını artırmaya çalışıyor. YouTube’un TV servisi de şimdilik yolunda gidiyor görünüyor. TV servisinin son üç aylık çeyrek dönemde 2 milyon yeni abone kazandığı anlaşılıyor. Rakiplerine oranla piyasaya çok geç girmesine rağmen YouTube TV servisinin güçlü rakamlara ulaşması, YouTube markasının etkisi olarak yorumlanıyor.

Google aynı zamanda, istediği başarıyı elde edemeyen servislere fazla enerji harcamadan kapatmasıyla da tanınıyor. Google+'nın kapatılması buna bir örnek olabilir. Dolayısıyla Music veya TV servisleri, hızlı kullanıcı kazansa da rakiplerinin elde ettiği gibi güçlü bir gelir elde edemezse, Google için önemi kalmayacaktır. Eğer rakiplerinden çok geride kalırsa, Google’ın YouTube Music servisini kapatıp bu ismi öldürmesi de kimseyi şaşırtmayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dijital teknolojiler sanatla birleşti, 1. İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin adımları atıldı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkemizde hemen hemen herkesin kullandığı cep telefonları, önemli güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Samsung Galaxy serisinin yeni canavarı S20 Ultra, 100 kat zoom özelliği ile telefon tutkunlarını kendine hayran bıraktı.

ABD’nin Nevada Çölü'nde her yıl düzenlenen popüler bir topluluk ve sanat etkinliği olan Burning Man Festivali, resmi bilet satışlarını 26 Şubat'ta başlatacak. Ancak Ka...

TikTok uygulamasının çöktüğü bilgisi sosyal medyada.

Türkiye ve Almanya’da yaptığı üç yatırım ile 2019 yılında adını duyuran girişim sermayesi Vinci, portföyüne dördüncü şirketini de ekledi. Vinci’nin yeni yatırımı, oton...

Facebook ve Instagram’a göre kullanıcı sayısı nispeten daha az olan Twitter, hem etkisini hem de kullanıcı sayısını her geçen gün daha da artırıyor.

Yazarlar
Website Security Test