Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle internet güvenliği önem kazandı

14.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Corona virüs nedeniyle evinden çalışan ve internette vakit geçiren genç yaşlı pek çok birey; kişisel verilerin korunması konusunda da duyarlı hale geldi.

Toplumun önemli bir kesiminin sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evde vakit geçirdiğini dile getiren Savuncell CEO'su Veysel Turan, internet ve mobil cihazlar üzerinden işlenebilecek suçlarda bir artış olduğunu belirtti.

Geliştirdikleri dijital mobil kimlik uygulamasıyla özellikle siber suçlar ve kişisel verilerin korunması adına önemli bir adım attıklarını söyleyen Savuncell CEO'su Veysel Turan, bu uygulamanın
şu anda Türkiye'de 2 bine yakın gsm bayisinde satıldığını ifade etti.

Turan, dijital mobil kimlik uygulamasının, www.mobilkimlik.com sitesinden ve tüm işletim sistemlerine sahip telefonlar için uygulama mağazaları üzerinden de ücretsiz indirilebileceğini hatırlattı.

SİBER GÜVENLİK ÖN PLANDA

Dijital mobil kimlik uygulamasıyla, IMEI numarasına sahip olan cep telefonu tablet ve akıllı saatlerin yanı sıra IMEI numarasına sahip olmayan tablet ve bilgisayarların da seri numaralarıyla birlikte kayıt altına alınabildiğini kaydeden Veysel Turan, “Cihazlar tıpkı araba ruhsatında olduğu gibi model, marka ve kimlik bilgileriyle birlikte kayıt altına alınabilecek. Dijital mobil kimlik uygulaması sayesinde, çalıntı cep telefonunun başka şahıslara satılması ve yasa dışı faaliyetlerde bulunan terör ve suç örgütlerinin mobil cihazlardan işleyebileceği suçlar da engellenmiş olacak. Sistem, IMEI klonlamanın da önüne geçecek. Telefon satışları esnasında kimlik bilgilerinin başka şahıslarla paylaşılmasını engelleyen bu uygulama, sanal bir noter görevi de görmektedir. Bu şekilde alıcı ve satıcıyı koruma altına almakla beraber aracı bayilerin de sorumluluk altında kalmasını engeller” diye konuştu.

2020 yılı sonuna kadar milyonlarca kullanıcıya ulaşmak istediklerini vurgulayan Turan, farklı kıtalardan ülkelerle görüşme halinde olduklarını ve dijital mobil kimliği kısa süre içinde yurtdışında da hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin dijital oyun mağazası Oyunfor.com, oyun ve oyun içerikleriyle ilgili satışlarla ilgili Nisan verilerini paylaştı.

Avustralya'da bilim insanları dünyada şu ana kadar ölçülmüş en hızlı internet bağlantısını yaptılar. Kırılan hız rekoru 42.2 terabit ile dünya gündemine oturdu.

Siber güvenlik kuruluşu ESET, parolaları tarih sahnesinden silmek için teknoloji devlerinin bir ittifak oluşturduğuna dikkat çekti, ancak parolalar konusunda henüz gev...

Epic Games, PlayStation 5'te çalışan dokuz dakikalık bir demo yayınlayarak video oyunu grafiklerinin gelecekte nasıl görüneceği hakkında ilk gerçek ipuçlarını sundu.

Rockstar Games'in oyun dünyasını sarsan serisi Grand Theft Auto V bilinen adıyla GTA 5, iddiaya göre yarın ücretsiz olarak oyun severlerin indirmelerine sunulacak.

Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (EGE Teknopark) bünyesinde, TÜBİTAK desteği ile nüvEGE Kuluçka Merkezinde 2018 yılında kurulan ''Ruby Games'' firmasının ...

PUBG Mobile, Oyuncuların sağlıklı ve güvenli bir Ramazan geçirmeleri için oyuna yepyeni etkinlikler getirdi.

Yazarlar
Website Security Test