Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Play Station 5 tanıtıldı: Gümrük vergisi ve TRT Payı gündemde

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Merakla beklenen Sony'nin yeni oyun konsolu Play Station 5 tanıtıldı. Play Station 5'in tasarımı ve özellikleri dışında Türkiye'de konuşulduğu bir diğer konusu da vergilendirilmiş fiyatı oldu. Play Station 5'in Türkiye'ye geliş fiyatı ve sonrasında üzerine eklenen Gümrük vergisi, TRT Payı gibi vergiler konsolun fiyatını ikiye katlıyor.

Sony, bu akşam gerçekleştirilen lansman ile yeni Play Station 5’i resmen tanıttı. Oyun meraklılarının heyecanla takip ettiği tanıtım YouTube üzerinden yayınlanırken 2 milyonun üzerinde izleyici tanıtımı takip etti. Yeni PlayStation 5 tanıtımı, gelecek oyunlarla başlarken, finalde PS5’in görselleri paylaşıldı. Dikkat çeken ise PS5’in iki versiyon olarak geleceği oldu. PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition olarak gösterilen cihazın tasarımı dikkat çekti.

YENİ AKSESUARLAR DA TANITILDI

Sony’nin PlayStation 5 etkinliğinde PlayStation 5’in iki versiyonunun dışında oyun konsoluyla beraber gelecek aksesuarlar da belli oldu. Etkinlikte DualSense şarj istasyonu, HD kamera, Pulse 3D kablosuz kulaklık ve Media Remote uzaktan kumanda gösterildi.

Sony’nin PlayStation 5 için düzenlediği etkinlikte oyun konsolunun özelliklerinden daha çok PlayStation 5 için yayınlanacak oyunlara odaklandı ve oyunların fragmanları yayınlandı.

 

VERGİLİ FİYATI ÜZDÜ

Covid-19 pandemisi sürecinde konsol cihazlarına getirilen ek gümrük vergisi nedeniyle oyuncular tedirgin. Hatta öyle ki yeni fiyatlar dolayısıyla konsol sevdasından vazgeçecek çok sayıda oyuncu da var.

ABD fiyatının 499 dolar olması beklenen PlayStation 5’in Türkiye’ye yaklaşık 449 dolar üzerinden getirilmesini, vergilerin de bu fiyatın güncel kur değeri üzerinden hesaplanacak. Eğer PlayStation 5 vergilerin değişeceği 30 Eylül'den önce ülkemizde satılırsa 7500 - 8000 TL seviyesinde, 30 Eylül'den sonra satışa çıkarsa 6500 - 7000 TL seviyesinde bir fiyata sahip olabilir.

WebTekno'nun yaptığı habere göre fiyat şöyle olacak;

%50 Gümrük (30 Eylül 2020’den sonra %20 olacak),
%20 ÖTV,
%18 KDV,
%1 Kültür Bakanlığı payı,
%8 TRT payı.

WebTekno sonrasında yaptığı ikinci bir açıklamayla %1 Kültür Bakanlığı ve %10 TRT Payı gibi kalemlerin oyun konsollarından alınmadığını belirtti.

Ülkemizdeki resmi PlayStation 5 fiyatına etki edecek bu vergilerin direkt ham fiyat üzerinden değil, sırasıyla uygulanacağını belirtelim. 449 dolarlık fiyat beklentimiz üzerinden kur dönüşümü ve sırasıyla vergi hesabı yaptığımızda beklenen fiyata ulaşmamız mümkün oluyor.

1. Adım: 449 ABD doları: 3062 TL (Geliş fiyatı)
2. Adım: +%50 Gümrük Vergisi: 4593 TL
3. Adım: +18 KDV: 5419 TL
4. Adım: +%20 ÖTV: 6502 TL
5. Adım: +%1 Kültür Bakanlığı payı: 6567 TL
6. Adım: +%10 TRT payı: 7223 TL


PlayStation 5 ile birlikte yeni oyunların tanıtımı da gerçekleştirildi. İşte o oyunlar;

Spiderman Miles Morales
Gran Turismo 7
HİTMAN III
NBA2K21
Ratched
Project Atia
Stray
Returnal
Destruction AllStars
Kena
Goodbye Volcano High
OddWorld
GostWire Tokyo
Jett
Godfall
Solar Ash
LittleDevil Inside
Demon Souls
Deadloop
Resident Evil Village

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Başkanı Bora Tuncer, Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle, enerji verimliliği için en kritik konunun dijitalleş...

Türkiye genelinde internet kesintileri yaşanıyor.

Kedilerin miyavlayarak aslında ne demek istediklerini anlamayı amaçlayan bir uygulama geliştirildi. 'MeowTalk' adı verilen uygulama sesleri kaydedip daha sonra ne anla...

Osy isimli bir YouTuber Apple'ın iPhone 11 Pro ve iPhone 12 Pro model telefonlara sanal makine üzerinden windows 7 çalıştırarak hız testi yaptı.

Dijital oyun mağazası Oyunfor.com, Türkiye’nin en çok oynanan oyunlarında %81’e varan indirimleri duyurdu.

Türkiye’de oyun sektörü, yapılan yatırımlar ve devlet destekleri ile gelişimini sürdürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, oyun sektöründeki yerli girişimlere son 10 y...

Müzik platformu Spotify çöktü mü? Spotfiy neden açılmıyor? Spotify neden hata veriyor? Facebook hesabıyla giriş yapanlarda mı sorun var? Spotify hatası Facebook yüzünd...

Yazarlar
Website Security Test