Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

New York’ta teknoloji devrimi

14.1.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

New York Belediyesi, bir ilke imza atarak dünyanın en büyük ücretsiz yüksek teknoloji kullanımı projesinin startını verdi. Amerika'nın Sesi'nde yer alan bir habere göre New York’ta, ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sağlayan, internet ve ücretsiz telefon hizmeti verecek akıllı kabinlerin kentin belirlenen noktalarına yerleştirilmesine başlandı.Can Kamiloğlu imzalı habere göre New York'un eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in gerçekleştirmeyi çok istediği proje yeni Başkan Bill de Blasio tarafından kapsamı genişletilerek uygulamaya kondu. 

Kamiloğlu'nun 9 Ocak tarihinde yayına konan haberinde özetle şu noktalar vurgulanıyor:

Proje, New York Belediyesi ile teknoloji şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından başlatıldı. LinkNYC, CityBridge, Qualcomm Inc, CIVIQ Smartscapes ve Google’ın ana firması Alphabet Inc bu konsorsiyumda yer alıyor. Proje kapsamında kentin 500 ayrı noktasına Temmuz ayına kadar 500 hot spot yerleştirilecek. Bu sayede New Yorklular tamamen ücretsiz olarak yüksek hızlı Wi-Fi bağlantısından yararlanacak. Kentte kullanılan bütün telefon kabinlerinin yerine tamamen ücretsiz hizmet verecek akıllı kabinler yerleştirilecek. Kentin 7500 ayrı noktasında hizmet verecek akıllı kabinlerde Amerika’nın tamamıyla ücretsiz telefon görüşmesi yapılabilecek.

New York’un Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx ve Staten Island bölgelerinde hizmete girmeye başlayan akıllı kabinlerin montaj işlemlerinin Temmuz ayına kadar tamamlanması öngörülüyor.

Sistemdeki Wi-Fi bağlantı hızı cep telefonu operatörlerinin sağladığı hızın 100 misli olacak. 

Sistemi kamu yararına bir devrim olarak nitelendiren teknoloji uzmanları, özellikle telefon operatörlerinin data planlarında elde ettikleri gelirlerin büyük bir kısmını kaybedeceği görüşünde.

Proje için yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yapılacak. Bunun finansmanı tamamen reklamlardan gelecek gelirlerden sağlanacak. 12 yılda reklam gelirleri New York Belediyesi’ne 500 milyon dolar kazandıracak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müzik platformu Spotify çöktü mü? Spotfiy neden açılmıyor? Spotify neden hata veriyor? Facebook hesabıyla giriş yapanlarda mı sorun var? Spotify hatası Facebook yüzünd...

Dünyanın en ünlü fast food zincirlerinden biri olan KFC'nin oyun konsolu ürettiği haberi gündemde. KFC'nin bunu parodi bir ürün olarak gösterdiği de iddia ediliyor.

Merakla beklenen Sony'nin yeni oyun konsolu Play Station 5 tanıtıldı. Play Station 5'in tasarımı ve özellikleri dışında Türkiye'de konuşulduğu bir diğer konusu da verg...

Türkiye’nin dijital oyun mağazası Oyunfor.com, oyun ve oyun içerikleriyle ilgili satışlarla ilgili Nisan verilerini paylaştı.

Avustralya'da bilim insanları dünyada şu ana kadar ölçülmüş en hızlı internet bağlantısını yaptılar. Kırılan hız rekoru 42.2 terabit ile dünya gündemine oturdu.

Siber güvenlik kuruluşu ESET, parolaları tarih sahnesinden silmek için teknoloji devlerinin bir ittifak oluşturduğuna dikkat çekti, ancak parolalar konusunda henüz gev...

Epic Games, PlayStation 5'te çalışan dokuz dakikalık bir demo yayınlayarak video oyunu grafiklerinin gelecekte nasıl görüneceği hakkında ilk gerçek ipuçlarını sundu.

Yazarlar
Website Security Test