Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnternet, taksileri bitirecek mi?

1.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İnternet her türlü sosyal, ekonomik, ticari, kültürel ve ahlaki kalıbı yeniden şekillendiriyor. Zaten bu yüzden düşünürler, internetin insan yaşamına girmesiyle yeni bir çağın başladığını ifade ediyor. İnternet sayesinde iktidarlar devriliyor, toplumun evvelden beri yücelttiği kişi ve kurumlar yerle yeksan olurken yeni mitler, yeni kahramanlar zuhur ediyor. Her insana bilgisayar ekranından ulaşabilmek imkânı, ticareti ve ticaret kanallarını da yeniden tanımlıyor. Bu yeni tanımı idrak edemeyenler tarihteki yerlerini alırken yeni çağın dilini konuşabilenler ise sözünü ettiğimiz “yeni mitler” haline geliyor. Dünyanın en zengin beş kişisinden üçü, bilgisayar, internet ve telekomünikasyon üzerine çalışıyor

GÖZLEM / ENGİN TATLIBAL

Her alanda var olan düzeni sansan internetin tehdit ettiği alanlardan biri de geleneksel taksicilik. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2009 yılında kurulan bir internet şirketi, kullanıcılarına sağladığı online arabuluculuk ile çok daha ucuz bir taksi hizmeti ortaya koyuyor. Bu şirket, hem mobil uygulama ve hem de UBER.com sitesinden hizmet veren Uber Technologies.

Uber’in mantığı çok basit bir fikirden kaynaklanıyor: İnternetten taksi çağırmak! Ancak Uber, taksi hizmetini geleneksel taksilerle değil, kendi aracını taksi olarak kullandıran kişiler aracılığıyla veriyor. Bu durum elbette Türkiye’de yasal değil ve Uber de Türkiye operasyonlarını mevzuata uygun bir biçimde yürütmekte. Ancak fikir ilk çıktığında ve ABD’de uygulamaya konduğunda iş farklıydı.

Diyelim ki taksiye ihtiyacınız var ve taksimetre, gideceğiniz yere kadar aşağı yukarı 20 dolar yazacak. Cep telefonunuzdan Uber’in uygulamasını açıyorsunuz ve size en yakın “Uber şoförü” evinize yönlendiriliyor. Normalde taksiye 20 dolar verecekken Uber ile diyelim ki 10 dolara gideceğiniz vere ulaştırılıyorsunuz. İşi organize eden Uber belirli bir yüzde alıyor, kalan para ise şoförün oluyor.

Bu sistemi 32 yaşında bir yatırımcı akıl ederek yaşama geçirdi. Adı, Travis Kalanick. Uber, şu anda 60 civarındaki ülkede ve 300’ün üzerinde şehirde uygulanıyor. Türkiye’den İstanbul da bu şehirlerin içinde. Uber’in şu an 40 yaşında olan kurucusu Kalanick, Forbes dergisine göre 6,2 milyar dolar civarında olan servetiyle dünyanın en zengin 188’inci kişisi.

Quora’dan Zach Shefska’nın analizine göre Uber’in dünya çapında 327 bin civarında kayıtlı şoförü var. “Eğer” diyor Shefska, “bu kadar fazla sayıda çalışanı olan geleneksel bir şirket olsaydınız ya General Electric, ya Home Depot ya da UPS olurdunuz.”

Türkiye pazarında yeni olan Uber’e benzer yapılanmalar Türkiye’de hal-i hazırda bulunuyor. BiTaksi.com, Uber’in Türkiye pazarındaki en önemli rakibi. Ayrıca “moto taksi” ve K1 belgeli taksiler de geleneksel taksici esnafını tehdit ediyor. Hürriyet’te 12 Şubat 2016’da yayınlanan habere göre İstanbul’da 2015’te 1 milyon 650 bin lira olan taksi plakası fiyatı, bu yılın başında 1,5 milyon liraya geriledi. Bunda söz konusu uygulamaların etkisiyle geleneksel taksilere olan talebin düşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siber güvenlik markası ESET, koronavirüs nedeniyle eve kapanan Türkiye’nin, dijital olarak da güvende kalması için internet güvenliği yazılımını 3 ay boyunca ücretsiz ...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı en önemli tedbirlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor. Peki, en çok kullandığımız cihazlardan olan akıllı tele...

Teads markaların sosyal medya kampanyalarıyla sağladıkları erişim alanını genişletmelerine olanak tanıyacak yeni çözümünü duyurdu.

HUAWEI P40 lite, en yeni teknolojiyi mükemmel bir kullanıcı deneyimiyle sunacak yepyeni bir tasarımla Türkiye’de satışa sunuluyor. HUAWEI P40 lite ile yenilikçi dörtl...

Ericsson Frekans Paylaşımı (ESS), Swisscom, Telstra, Ooredoo ve Play gibi telekom hizmet sağlayıcılarının 5G kapsama alanını genişletiyor.

Siber güvenlik kuruluşu ESET, arkadaşlık sitelerinin gizlilik konusunda ne kadar duyarlı olduğunu inceleyen bir araştırmayı mercek altına aldı.

Türkiye'nin uzay serüvenini ilk kez dünya ile paylaşılacağı 5’inci GLOBAL SATSHOW 2020, dünya uydu ve uzay liderlerini 22-24 Nisan'da Antalya'da bir araya getirecek.

Yazarlar
Website Security Test