Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnternet, taksileri bitirecek mi?

1.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İnternet her türlü sosyal, ekonomik, ticari, kültürel ve ahlaki kalıbı yeniden şekillendiriyor. Zaten bu yüzden düşünürler, internetin insan yaşamına girmesiyle yeni bir çağın başladığını ifade ediyor. İnternet sayesinde iktidarlar devriliyor, toplumun evvelden beri yücelttiği kişi ve kurumlar yerle yeksan olurken yeni mitler, yeni kahramanlar zuhur ediyor. Her insana bilgisayar ekranından ulaşabilmek imkânı, ticareti ve ticaret kanallarını da yeniden tanımlıyor. Bu yeni tanımı idrak edemeyenler tarihteki yerlerini alırken yeni çağın dilini konuşabilenler ise sözünü ettiğimiz “yeni mitler” haline geliyor. Dünyanın en zengin beş kişisinden üçü, bilgisayar, internet ve telekomünikasyon üzerine çalışıyor

GÖZLEM / ENGİN TATLIBAL

Her alanda var olan düzeni sansan internetin tehdit ettiği alanlardan biri de geleneksel taksicilik. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2009 yılında kurulan bir internet şirketi, kullanıcılarına sağladığı online arabuluculuk ile çok daha ucuz bir taksi hizmeti ortaya koyuyor. Bu şirket, hem mobil uygulama ve hem de UBER.com sitesinden hizmet veren Uber Technologies.

Uber’in mantığı çok basit bir fikirden kaynaklanıyor: İnternetten taksi çağırmak! Ancak Uber, taksi hizmetini geleneksel taksilerle değil, kendi aracını taksi olarak kullandıran kişiler aracılığıyla veriyor. Bu durum elbette Türkiye’de yasal değil ve Uber de Türkiye operasyonlarını mevzuata uygun bir biçimde yürütmekte. Ancak fikir ilk çıktığında ve ABD’de uygulamaya konduğunda iş farklıydı.

Diyelim ki taksiye ihtiyacınız var ve taksimetre, gideceğiniz yere kadar aşağı yukarı 20 dolar yazacak. Cep telefonunuzdan Uber’in uygulamasını açıyorsunuz ve size en yakın “Uber şoförü” evinize yönlendiriliyor. Normalde taksiye 20 dolar verecekken Uber ile diyelim ki 10 dolara gideceğiniz vere ulaştırılıyorsunuz. İşi organize eden Uber belirli bir yüzde alıyor, kalan para ise şoförün oluyor.

Bu sistemi 32 yaşında bir yatırımcı akıl ederek yaşama geçirdi. Adı, Travis Kalanick. Uber, şu anda 60 civarındaki ülkede ve 300’ün üzerinde şehirde uygulanıyor. Türkiye’den İstanbul da bu şehirlerin içinde. Uber’in şu an 40 yaşında olan kurucusu Kalanick, Forbes dergisine göre 6,2 milyar dolar civarında olan servetiyle dünyanın en zengin 188’inci kişisi.

Quora’dan Zach Shefska’nın analizine göre Uber’in dünya çapında 327 bin civarında kayıtlı şoförü var. “Eğer” diyor Shefska, “bu kadar fazla sayıda çalışanı olan geleneksel bir şirket olsaydınız ya General Electric, ya Home Depot ya da UPS olurdunuz.”

Türkiye pazarında yeni olan Uber’e benzer yapılanmalar Türkiye’de hal-i hazırda bulunuyor. BiTaksi.com, Uber’in Türkiye pazarındaki en önemli rakibi. Ayrıca “moto taksi” ve K1 belgeli taksiler de geleneksel taksici esnafını tehdit ediyor. Hürriyet’te 12 Şubat 2016’da yayınlanan habere göre İstanbul’da 2015’te 1 milyon 650 bin lira olan taksi plakası fiyatı, bu yılın başında 1,5 milyon liraya geriledi. Bunda söz konusu uygulamaların etkisiyle geleneksel taksilere olan talebin düşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Whatsapp Instagram Facebook çöktü. Whatsapp Instagram ve Facebook'a neden girilmiyor? Dünya genelinde üç büyük devde erişim engeli.

Apple, Apple Card'ı resmen duyurdu. Apple Card nedir, ne işe yarar?

Apple'ın 25 Mart 2019 tarihinde Türkiye Saati ile saat 18:00'de gerçekleştireceği tanıtım etkinliğindeki sürprizi iPhone SE2 mi olacak?

TP Vision’un seçkin kalite performansına ve Avrupa işçiliğine odaklanması bir kez daha dikkat çekti. Şirketin 2019 Philips TV serisi içerisinde yer alan yüksek teknolo...

Google, San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2019) çevrimiçi oyun hizmeti sunan Stadia’yı duyurarak oyun sektöründe devrim niteliğinde bir geliş...

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından ortak yapılan bir çalışma ile “Türkiye’nin ilk sosyal medya bağımlı...

Uçakla seyahat etme ya da uçakta yaşanan türbülans durumlarında ortaya çıkan korku, kişinin yoğun kaygı hissetmesine yol açıyor ve hayatını önemli ölçüde etkiliyor. Uç...

Yazarlar
Website Security Test