Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çin'in Hipersonik Uçağıyla Pekin New York Arası Birkaç Saat

27.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çin, yüksek hızlı uçuşta lider ülke olma yolunda, I Plane olarak adlandırılan bir hipersonik uçağı test ediyor

Uçak, daha az sürtünme ve yüksek kaldırma sağlayarak, Pekin'den New York'a sadece birkaç saat içerisinde ulaşıyor.

 

Pekin'deki Çin Bilimler Akademisi'nden araştırmacılar, ön taraftan bakıldığında I harfine benzediği için I ismi konulan hipersonik uçağın bir rüzgar tünelinde Mach 5 - Mach 7 arasında değişen veya 3.800'den fazla olan hızlarda başarıyla test ettiler. Saatte 5.370 mil. Araştırmacılar, "Science China Fizik, Mekanik ve Astronomi" dergisinde yayınlanan araştırmalarında, hipersonik uçağın Pekin'den New York'a gidebilmesi için sadece "birkaç saat" gerektiğini açıkladılar. Günümüzde mevcut ticari havayolu uçakları bu mesafeyi en az 14 saatte katedebiliyorlar. 

 

Güney Çin Morning Post tarafından bildirilen habere göre, I Plane'nin kaldırma gücü Boeing 737 modelinin kabaca% 25 daha fazla . 

Yine 737'lerin 20 ton veya 200 yolcu taşıma kabiliyetine kıyasla, aynı boyuttaki bir I Plane 5 ton veya 50 yolcu taşıyabiliyor. 

 

Projeye aşina araştırmacılar, I Plane'in bombaları nakletmek için de kullanılabileceğini söylediler ve bunun bir "hipersonik ağır bombardıman uçağı gibi" bir şey olabileceğini  belirttiler. Çin, geçtiğimiz günlerde seyahat edebilen hipersonik füzeler de geliştirdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

10 GB Ram’e sahip olan Xiaomi Mix3’te çentik yok güç var.

Japonlar depremi önceden haber verecek bir yazılım geliştirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sosyal robot Nely, geleceğin dünyasını şekillendiren teknolojilerin ele alınacağı Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dö...

Ege Üniversitesi (EÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır ile araştırma ekibi, özellikle inşaat sektöründe kullanılması amacıyla atık tu...

Liseli proje öğrencisi hamam böceği ve bordan radyasyon geçirmeyen yelek üretti

Boston Dynamics geliştirdiği Atlas isimli robotun son videosu yayınlandı.

Dijital reklam yatırımları, ilk yarıda 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 14 oranında artarak 1 milyar 213 milyon TL’ye ulaştı.

Yazarlar
Website Security Test