Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kahvenin kan akışını arttırıcı etkisi

30.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yapılan bir araştırmaya göre kahve, kafeinin etkilerine bağlı olarak, kan damarlarını canlandırabilir.

27 sağlıklı yetişkin üzerinde deney yapan araştırmacılar, bir fincan kahvenin katılımcıların parmaklarındaki kan akışını ciddi derecede arttırdığını gözlemlediler. 

Parmaklardaki kan akışının ölçülmesi, vücudumuzdaki küçük kan damarlarının ne kadar çalışıp çalışmadığını anlamamızı sağlıyor. 

Normal kahve ve kafeinsiz kahve karşılaştırıldığında, kafein içeren kahvenin, kafeinsiz kahveye oranla kan akışını 75 dakikalık bir süreçte %30 daha fazla arttırdığı ortaya çıkmıştır.  

Japonya'daki Okinawa Ryuksus Üniversitesinde kalp uzmanı olarak görev yapan Profesör Masato Tsutsui konuyla ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: "bu bize kahvenin, kardiyovaskuler sağlığımızı geliştirmemizde ne kadar yardımcı olabileceği hakkında bir ipucu veriyor"  

Araştırmadaki 27 katılımcının yaşları 22 ve 30 arasında değişiyor ve bu kişiler normalde düzenli olarak kahve içmiyorlar. 

Araştırmaya katılan gönüllüler kendilerine sunulan kafeinli ve kafeinsiz kahveleri, kendilerine hangisinin verildiğini bilmeden tükettiler. 2 gün sonra, gruplar değiştirilerek, araştırma tekrarlandı.

Araştırmacılar, kafeinli kahvenin kan basıncını hafifçe yükselttiğini ve kan damarlarının iç duvarlarının işlevselliğini arttırdığını bulguladılar.  

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yeşilay Danışma Merkezleri’nde verilen alkol, madde ve kumar bağımlılığı danışmanlık modüllerine ek olarak sigara ve teknoloji bağımlılığı alanında danışmanlık modülle...

Yaşadığınız bel rahatsızlığınız sadece ağrı olmayabilir. Birkaç günde geçen ya da giderek şiddetlenen bel ağrıları ne anlama geliyor? Bel ağrısından kurtulmak ve tekra...

Medicana Sağlık Grubu’nun organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği ''Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız'' etkinliği, 20 Ekim Pazar günü Caddebos...

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlanıyor. Dünya Ruh Sağlığı Günü nedir, ne anlama geliyor? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Se...

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, mandalinanın az bilinen 7 önemli faydasını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Bonding Yöntemi ile ön dişlerde oluşan bu boşlukları, tek seansta kapatabilmek mümkün.

Kahve keyfini doyasıya yaşamak isteyenler için düzenlenen workshopta Sports International diyetisyenleri Nurca Eda Oğuz, Gurbet Ünal, Seda Suer ve Sanem Türkmaya katıl...

Yazarlar
Website Security Test