Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beyindeki hücre yenilenmesi kaç yaşına kadar sürüyor?

19.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Columbia Üniversitesi’nden nörobiyolog Maura Boldrini ve arkadaşlarının Cell Stem Cell dergisinde yayınlanan son buluşu çok önemli ve ilgi uyandıran bir tartışma başlattı: Yaşlı insanların beyninde hücre yenilenmesi devam ediyor mu?

Yaşlı insanların beyninde hücre yenilenmesi devam ediyor mu? Sorusunun cevabı için 14 ve 79 yaş arasındaki 28 insanın beyinlerini ölümlerinden kısa bir süre sonra incelediler. Beyindeki hücre gelişimi hakkında bilgi edinebilmek için çalışmalarında hipokampus olarak adlandırılan öğrenme ve hafıza ile ilgili bölgeye odaklandılar. Farklı gelişim evrelerindeki beyin hücrelerinin çeşidini ve miktarını belirlemek için daha önce insan dokusunda uygulanmamış olan bir hücre boyama tekniği kullandılar.

Araştırma ekibi beyin dokularını incelediklerinde çok ilgi çekici bir sonuca ulaştılar: Yaşlı insanlardan elde edilen örneklerde binlerce tam gelişmemiş (immature) beyin hücresi bulunuyor. Hücrelerin sayısı yaşlılıkla birlikte azalma göstermiyor, fakat yaşlı insanlardan elde edilen hücreler genç insanlardan elde edilenlere göre daha küçük bir boyuta sahipler.

Bu çalışma bize uzun süreden beri kabul edilenin aksine yaşlı insanların beyinlerinde de hücre yenilenmesinin gerçekleştiğini gösteriyor. Alzheimer başta olmak üzere yaşlılıkla bağlantılı hastalıkların anlaşılması ve tedavisi hakkında önemli bir katkı sağlıyor.

Fakat, bu buluşu sorgulatan başka bir çalışma San Francisco Üniversitesi’nden Shawn Sorrells ve Mercedes Paredes tarafından Nature dergisinde daha önce yayınlanmıştı. Bu bilim insanları makalelerinde yaşlılarda beyin hücresi gelişimine rastlamadıklarını belirtmişlerdi. Aslında Sorrells ve Paredes kendi çalışmalarında da Boldrini ve arkadaşlarının elde ettiği hücreleri tespit ettiklerini, fakat bu hücrelerin şekillerinin bilinen tam gelişmemiş beyin hücrelerinden farklı olduklarını söylüyorlar. Çalışmalarının arkasında olduklarını, ayrıca yaşlı insanların beyninde hücre yenilenmesi olsa bile bunun çok az miktarda olduğunu ve az rastlanan bir durum oldugunu belirttiler.

İki çalışmada da yer almayan Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden nörobiyolog Xinyu Zhao yaşlı insanlarda beyin hücresi gelişiminin uzun zamandır tartışma konusu olduğunu söylüyor. Boldrini ve arakadaşlarının çalışmasının önemli olduğunu çünkü tam gelişmemiş beyin hücrelerini saymak için daha önce hiç denenmemiş bir teknik kullandıklarını belirtiyor. Boldrini ve arkadaşlarının bu çalışmada hipokampusun tamamını incelemelerinin de çok önemli olduğunu belirten Zhao iki çalışmanın farklı sonuç doğurmasının tekniksel farklılıklardan dolayı olabileceğini ve bunun yeni teknikler keşfetme gerekliliğini ortaya çıkardığını belirtiyor.

Kaynak: Nöroblog

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık harcaması 2017 yılında yüzde 17,4 oranında artarak 140 milyar 647 milyon TL olarak gerçekleşti.

Parkinsona çare bulundu. Türkiye Cumhuriyeti'nin unutulmaz başbakanı Bülent Ecevit'ten, efsanevi Boksör Muhammed Ali'ye kadar bir çok ünlü'nün de aralarında olduğu Par...

Hemofili tedavisindeki yenilikler hastalara umut verirken, hemofilide tedaviyi aksatmayan genç hastalar diledikleri gibi aktif olarak hayata katılabiliyor.

Diyabet nedir? Diyabet belirtileri nelerdir? Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Müyesser Saykı, diyabet hastası olan 2 kişiden birinin hasta olduğunu bilmediğini söyledi.

Türk Tabipler Birliği'nin internet sitesinde yayınlanan habere göre AKP Hükümetinin meclisten geçirmek istediği yeni yasa teklifinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sağl...

Alzheimer ve kanser dahil birçok hastalığa karşı önleyici bir ürün olarak kullanılan ve Kastamonu’da üretilen siyah sarımsak Avrupa’ya ihraç edilecek.

LÖSEV'in "2 Kasım'da maskeni tak lösemili çocuklara umut ol!" projesi.

Yazarlar
Website Security Test