Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beyindeki hücre yenilenmesi kaç yaşına kadar sürüyor?

19.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Columbia Üniversitesi’nden nörobiyolog Maura Boldrini ve arkadaşlarının Cell Stem Cell dergisinde yayınlanan son buluşu çok önemli ve ilgi uyandıran bir tartışma başlattı: Yaşlı insanların beyninde hücre yenilenmesi devam ediyor mu?

Yaşlı insanların beyninde hücre yenilenmesi devam ediyor mu? Sorusunun cevabı için 14 ve 79 yaş arasındaki 28 insanın beyinlerini ölümlerinden kısa bir süre sonra incelediler. Beyindeki hücre gelişimi hakkında bilgi edinebilmek için çalışmalarında hipokampus olarak adlandırılan öğrenme ve hafıza ile ilgili bölgeye odaklandılar. Farklı gelişim evrelerindeki beyin hücrelerinin çeşidini ve miktarını belirlemek için daha önce insan dokusunda uygulanmamış olan bir hücre boyama tekniği kullandılar.

Araştırma ekibi beyin dokularını incelediklerinde çok ilgi çekici bir sonuca ulaştılar: Yaşlı insanlardan elde edilen örneklerde binlerce tam gelişmemiş (immature) beyin hücresi bulunuyor. Hücrelerin sayısı yaşlılıkla birlikte azalma göstermiyor, fakat yaşlı insanlardan elde edilen hücreler genç insanlardan elde edilenlere göre daha küçük bir boyuta sahipler.

Bu çalışma bize uzun süreden beri kabul edilenin aksine yaşlı insanların beyinlerinde de hücre yenilenmesinin gerçekleştiğini gösteriyor. Alzheimer başta olmak üzere yaşlılıkla bağlantılı hastalıkların anlaşılması ve tedavisi hakkında önemli bir katkı sağlıyor.

Fakat, bu buluşu sorgulatan başka bir çalışma San Francisco Üniversitesi’nden Shawn Sorrells ve Mercedes Paredes tarafından Nature dergisinde daha önce yayınlanmıştı. Bu bilim insanları makalelerinde yaşlılarda beyin hücresi gelişimine rastlamadıklarını belirtmişlerdi. Aslında Sorrells ve Paredes kendi çalışmalarında da Boldrini ve arkadaşlarının elde ettiği hücreleri tespit ettiklerini, fakat bu hücrelerin şekillerinin bilinen tam gelişmemiş beyin hücrelerinden farklı olduklarını söylüyorlar. Çalışmalarının arkasında olduklarını, ayrıca yaşlı insanların beyninde hücre yenilenmesi olsa bile bunun çok az miktarda olduğunu ve az rastlanan bir durum oldugunu belirttiler.

İki çalışmada da yer almayan Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden nörobiyolog Xinyu Zhao yaşlı insanlarda beyin hücresi gelişiminin uzun zamandır tartışma konusu olduğunu söylüyor. Boldrini ve arakadaşlarının çalışmasının önemli olduğunu çünkü tam gelişmemiş beyin hücrelerini saymak için daha önce hiç denenmemiş bir teknik kullandıklarını belirtiyor. Boldrini ve arkadaşlarının bu çalışmada hipokampusun tamamını incelemelerinin de çok önemli olduğunu belirten Zhao iki çalışmanın farklı sonuç doğurmasının tekniksel farklılıklardan dolayı olabileceğini ve bunun yeni teknikler keşfetme gerekliliğini ortaya çıkardığını belirtiyor.

Kaynak: Nöroblog

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Su markaları her yıl denetleniyor. Hangi su içilir hangi su içilmez? Su raporlarında hangi değerlere dikkat edilmeli? Suyun sağlıklı olduğunu gösteren veriler nelerdir...

Amerika kökenli olmakla birlikte ülkemizde de yetişen aronya meyvesi tam bir mucize ve şifa kaynağı. Aronya nedir ve aronyanın faydaları nelerdir öğrenmek için yazımız...

Diş Hekimi Zafer Kazak, implant sonrası yenilmesi gereken yiyeceklere dikkat çekti.

Klinik Psikolog Meral Avcı, yalnız olmakla yalnızlık duygusunun karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Yalnızlığın değil yalnızlık duygusunun kişiyi hasta ettiğini bel...

Öksürük nasıl geçer? Öksürük için tedavi nasıl olmalı? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Tekin Atak, uzun süren öksürüklerin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Ürolog Hüseyin Serhat Kerman, erkeklerin “ayıplanma ve alay konusu olma” gibi nedenler yüzünden cinsel sorunlarına çözüm arayamadıklarını söyledi. Bu yüzden de kendi ...

Mide küçültme ameliyatı sonrası 10 ayda 65 kilo verdi ama az daha polisle başı derde giriyordu

Yazarlar
Website Security Test