Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aronya nedir? Faydaları nelerdir?

10.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Amerika kökenli olmakla birlikte ülkemizde de yetişen aronya meyvesi tam bir mucize ve şifa kaynağı. Aronya nedir ve aronyanın faydaları nelerdir öğrenmek için yazımızı okuyun.

Aronya meyvesi nedir? Aronyanın faydaları nelerdir? 

Aslen Kuzey Amerika'ya özgü bir meyve olan Aronya meyvesi, günümüzde artık Doğu Avrupa'da da yetiştirilebiliyor. Aslında bir çalı türü olan aronya bitkisinin meyvesinin şifası saymakla bitmiyor. Kusursuz bir bitkisel tedavi ürünü olan aronya, ülkemizde ise Bolu ilimizde yetiştiriliyor. 

Aronya meyvesi tek başına taze meyve olarak tüketilebilmekle beraber, meyve suyu veya çay olarak da tüketilebiliyor. 

Aronya meyvesinin inanılmaz faydaları aslında içeriğindeki yüksek miktarlardaki polyphenolllerden kaynaklanıyor. 

2004 yılında yapılan bir araştırmada düzenli aronya tüketiminin kolon kanserinden koruduğu yönünde bulgular elde edilmiştir. 

2009 yılında göğüs kanseri ile ilgili bir araştırmada ise hücre hasarını önlemede etkili olduğu açıklanmıştır. 

2015 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada ise Aronya'nın bağışıklık sistemini güçlendirerek, diyabete bağlı inflamasyonu azalttığı kanıtlanmıştır. 

2012 yılında yine fareler üzerinde yapılan bir araştırmada aronyanın insülin direnci ile mücadele ettiği kanıtlanmış ve bu da diyabet gelişimi ile mücadelede önemli bir adım kabul edilmiştir.

2016 yılında yapılan bir başka çalışmada ise aronyanın kan şekerini düşürerek obezite ile mücadeleye katkı sağladığı ortaya çıkmıştır.

2016 yılında karaciğer hasarlı fareler üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise aronyanın karaciğer hasarını onardığı tesbit edilmiştir. 

2015 yılında yapılan bir başka araştırmada ise aronyanın kalp damarlarında plak oluşumunu engellediği anlaşılmıştır. 

Zengin vitamin ve antioksidan içeriği sayesinde kanserli hücreleri dahi yok edebildiği söylenen Aronya Meyvesi, yüksek antioksidan içeriği sayesinde hücreleri yeniler ve yaşlanmayı geciktiriyor. 

Aronya meyvesi karşılaştırıldığı 143 diğer meyve arasında en yüksek antioksidan, ORAC ve OPC değerlerine sahiptir.

İşte Aronya Meyvesinin faydaları:

Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak kan dolaşımına katkıda bulunur damar tıkanıklıklarını ve buna bağlı oluşacak olan kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç riskini azaltmada yardımcı olur. 

Hastalıklara karşı metabolizmayı koruyarak, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.  

 

Serbest radikalleri vücuttan temizleyerek hücre yenilenmesine katkıda bulunur. 

Akciğerleri ve karaciğeri temizleyerek zararlı bakterileri idrar yolu ile vücuttan atar.

Bunun yanı sıra tüm sindirim sistemini de olumlu etkileyerek buralarda biriken yemek kalıntılarını temizler.

İçerdiği kolajen ve elastion lifleri sayesinde damar ve kemiklerin gelişimini etkiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

27 yaşındaki Avukat Zeynep Çakır'a doktordan skandal sözler. Yüz anomalisi bulunan Avukat Zeynep Çakır, doktorun kendisine ''Sen bu yüzle avukatlık yapamazsın'' ifades...

Üniversiteli Mehmet Sefa Güneş, (22) babası Mustafa Güneş’e (56) karaciğer kanseri tanısı koyulup, nakil kararı alınınca hiç düşünmeden gönüllü oldu. Eğitimini donduru...

Su markaları her yıl denetleniyor. Hangi su içilir hangi su içilmez? Su raporlarında hangi değerlere dikkat edilmeli? Suyun sağlıklı olduğunu gösteren veriler nelerdir...

Diş Hekimi Zafer Kazak, implant sonrası yenilmesi gereken yiyeceklere dikkat çekti.

Klinik Psikolog Meral Avcı, yalnız olmakla yalnızlık duygusunun karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Yalnızlığın değil yalnızlık duygusunun kişiyi hasta ettiğini bel...

Öksürük nasıl geçer? Öksürük için tedavi nasıl olmalı? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Tekin Atak, uzun süren öksürüklerin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Ürolog Hüseyin Serhat Kerman, erkeklerin “ayıplanma ve alay konusu olma” gibi nedenler yüzünden cinsel sorunlarına çözüm arayamadıklarını söyledi. Bu yüzden de kendi ...

Yazarlar
Website Security Test