Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Diyabet tedavisine aile desteği

13.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde diyabetli iki kişiden biri hastalığı teşhis edilmeden yaşıyor. O nedenle ebeveynlerin diyabet işaret ve uyarılarını bilmesi çok önemli.

Endokrinolog Prof. Dr. Mitat Bahçeci, diyabetin önlenmesinde, diyabetli bireylerin tedavisinde ailelerin etkin rolü olduğunu söyledi. Diyabetli bir aile üyesine sahip olan ailelerde bile ebeveynlerin beşte dördünün diyabetin uyarı işaretlerini tanımakta zorlandıklarını belirten Prof. Dr. Bahçeci, “Günümüzde diyabetli iki kişiden biri hastalığı teşhis edilmeden yaşıyor. 2017’de dört milyon kişinin ölümden sorumlu diyabetin yönetiminde ailelere çok önemli görevler düşüyor” dedi.

BU YILIN TEMASI “AİLE VE DİYABET”
Her yıl 14 Kasım’da kutlanan Dünya Diyabet Günü’nün 2019 temasının
“Aile ve diyabet” olarak belirlendiğini hatırlatan İzmir Kent Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahçeci, şeker hastalığının tüm insanlığı tehdit ettiğini ifade etti. Prof. Dr. Bahçeci, Dünya Diyabet Federasyonu (IDF) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) başlattığı farkındalık kampanyasının her 14 Kasım’da 160 ülkede bir milyardan fazla insana hitap ettiğini kaydetti. Bahçeci, “IDF, diyabetin aile üzerindeki etkisi ve hastaların destek ağı hakkında farkındalık yaratmakta ve ailenin diyabetin yönetimi, bakımı, önlenmesi ve eğitimindeki rolünü desteklemektedir. Çünkü bilinçli aile bireyleri diyabet tedavisinde en etkin konuma sahiptirler. Özellikle bilinçli kadınların diyabet yönetimindeki etki gücü çok daha belirgindir. Bu nedenle aile bireylerinin diyabetin belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve tip 2 diyabet risklerini öğrenmeleri hedeflenmektedir” diye konuştu.

AİLELERE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR
IDF tarafından 2018'de yapılan araştırmalarda, ebeveynlerin yaşam boyu süren bu ciddi durumu kendi çocuklarında tespit etmekte zorlandıklarının saptandığını belirten Prof. Dr. Bahçeci, “Günümüzde diyabetli iki kişiden biri hastalığı teşhis edilmeden yaşıyor ve bunların büyük çoğunluğu tip 2 diyabetlidir. Tedavi edilmeyen veya iyi yönetilmeyen diyabet, yaşamı sıkıntıya sokan komplikasyonlara neden olabilir. Bunlara körlük, ayak bacak kesilmesi (ampütasyon), böbrek yetmezliği, kalp krizi ve felç dahildir. Diyabet, 2017’de dört milyon kişinin ölümden sorumludur. Diyabetli bir aile üyesine sahip olan ailelerde bile yapılan ankette ebeveynlerin beşte dördü diyabetin uyarı işaretlerini tanımakta zorlanmaktadır. Bu işaretler çok yeme, sık idrara çıkma, gece birden fazla idrara çıkma, çocuklarda geceleri idrar kaçırma (noktüri), ani kilo kaybı, geceleri ayak altında yanma, kadınlarda sık vajinal enfeksiyon ve yara iyileşmesinde gecikme olarak sıralanabilir. Eğer aile bireyleri diyabetin bu erken uyarı işaretlerini bilir ve farkına varabilirse hastalara tanı koyulabilir ve hastalık doğru yönetilebilir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Geçtiğimiz günlerde ''Kahvaltı Yasaklanmalı'' diyerek tartışma yaratan Prof. Dr. Mehmet Öz, ünlü kalp cerrahı Doç. Dr. Halit Yerebakan ile çörek otu hakkında açıklamal...

Çin Tuzu nedir? Çin Tuzu sosyal medyanın gündeminde. Çin Tuzu doyma hissini nasıl yok ediyor? MHP'den Çin Tuzu için Meclis'e yasa teklifi.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özlem Özyılmaz, vajina daraltma ameliyatı hakkında bilgilendirdi.

Böbreklerini değiş tokuş yaptılar, böbrek hastası eşlerine yeni bir hayatın kapılarını açtılar.

Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü, ''Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı'' kapsamında kuaför, berber ve güzellik salonlarında çalışanları eğitime çağırıyor.

Beyin anevrizmalarının “Akım çevirici stent” ile tedavisi sonrasında hastaların yüzde 5-10’unda görülen beyin kanamasının nedenini buldular.

Kısırlık yani infertilite sorununun ortaya çıkmasında yanlış kanının aksine erkek faktörü de kadın kadar etkili rol oynuyor.

Yazarlar
Website Security Test