Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Medicana İzmir'de kapalı yöntemle tüp mide ameliyatı

22.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Obezite ameliyatı öncesi günde 750 ünite insülin alan Ali Hikmet Çayhan, ameliyattan 2 gün sonra 50 ünite almaya başladı.

İzmir’de yaşayan emekli devlet memuru Ali Hikmet Çayhan, 150 kilogram ağırlığında, siroz ve diyabet hastasıydı. Kiloları nedeniyle tüm hareketleri kısıtlandığı gibi hastalıkları nedeniyle de evden dışarı çıkamaz hale gelen Çayhan, Medicana International İzmir Hastanesi’nde kapalı yöntemle tüp mide ameliyatı oldu. Ameliyattan sadece 2 gün sonra günlük aldığı 750 doz insülin, 50’ye düşen Çayhan’ın kilo verdikten sonra yapmayı en çok istediği şey ise, mahalle pazarına gidip alışveriş yapmak.

Babası ve annesini şeker hastalığının neden olduğu çeşitli hastalıklardan kaybeden 60 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Ali Hikmet Çayhan’a da 20 yıl önce diyabet teşhisi konuldu. Ağır bir kortizon tedavisi görmeye başlayan Çayhan’da son olarak insülin tedavisine geçildi. 150 kilogram ağırlığına ulaşan Çayhan, aldığı ilaçlar ve hareketsiz yaşamın da etkisiyle yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları da yaşama başladı. 2015 yılında ise “nedeni bilinmeyen siroz” teşhisi konulduğunda Çayhan’ın yavaş yavaş yaşama hevesi tükenmeye başladı.

“TÜM İŞLERİ DEVRALACAĞIM”

Çocuklarını ve ailesini çok sevdiğini, onların sayesinde hayata tutunduğunu anlatan Ali Hikmet Çayhan, “Öyle bir hale geldim ki, oturduğum yerden kalkamıyordum. Yürüyemiyordum. Mecbur değilsem dışarı çıkmıyordum. Zaten 3 adım atıyordum, kalbim sıkışıyordu, dizlerim ağrıyordu. Eskiden hiç durmayan insan, tek bir adım atamaz hale geldim. Bu son sürat giden bir arabanın motorunun bir anda durması gibi bir şey” dedi. Yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle evin tüm işlerini çocuklarının üstlendiğini anlatan Çayhan, “En sonunda obezite ameliyatı olmaya karar verdim. Araştırma yaparken, Varlık Hocamızın ismini duyduk ve bu kötü yaşamdan kurtulmak için bir adım attık. Son yıllarda rahatsız olduğum için yapamadığım tüm işleri çocuklarımın üzerinden devralacağım. Bir evin içerisinde oturup birbirini özlemek ne kadar kötü bir şeymiş. Ben ailemi, onlarla birlikte vakit geçirmeyi çok özlemiştim. Tüm özlemim sona erecek. En çok istediğim de mahalle pazarına gidip alışveriş yapmak” diye konuştu.

2 GÜNDE 700’LÜK DÜŞÜŞ
Ali Hikmet Çayhan’ın obezite ameliyatını gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol, günde ortalama 750 ünite insülin yapmak zorunda kalan, vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastanın, tüm tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyata alındığını söyledi. Doç. Dr. Erol, “biz hekimler kalp yetmezliği ve nakil adayı olan hastalarımızda açık ameliyatları çok tercih etmiyoruz. Kapalı yöntemle uyguladığımız tüp mide ameliyatının ardından günde ortalama 750 ünite insülin gerekliliği olan hastamıza şu an günlük 50 ünite yeterli hale geldi. Kapalı ameliyatlarda kesi çok küçük olduğu için hastaların normal hayata dönüşü de çok hızlı oluyor. Yaklaşık 1 yıl içerisinde Ali Bey’in kilosunu çift haneli sayılara düşürmek hedefimiz” şeklinde konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ederken, bu salgına neden olan Covid-19 virüsüne karşı yürütülen aşı çalışmaları da aynı hızla...

Tıpkı astım gibi alt solunum yolu hastalığı olan, daha çok sigara içenlerde ve ileri yaşlarda görülen KOAH hastası kişiler, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 vir...

Akciğer kapasitenizi daha fazla kullanmanızı sağlayacak, kendinizi daha sağlıklı, mutlu, dingin hissedeceksiniz.

İzmir’de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem nedeniyle evleri yıkılan ya da ağır hasar gören binlerce kişi, oluşturulan çadır kentlerdeki deprem çadırlarında yaşamay...

Dr. Öğr. Üyesi Gaye Hafez, Koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılmaya ve tekrar popüler olmaya başlayan Aspirin için önemli uyarılarda bulundu.

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan inme, her 40 saniyede bir kişiyi pençesine alıyor.

Sağlıkta “Tek Sağlık” sisteminin getirilmesi gerektiği çağrısında bulunan Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Tek Sağlık; yerel, bölges...

Yazarlar
Website Security Test