Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Grip aşısı bulamayan vatandaşlar aktarlara koşuyor

25.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Grip aşısının ülke genelinde bir krize dönüşmesi sonrasında vatandaşlar hem grip hem Koronavirüs (Kovid-19) gibi hastalıklarla mücadele konusunda aktarları daha fazla tercih etmeye başladı.

Grip aşısının kısıtlı miktarda gelmesi ve riskli olduğu halde aşı yaptıramayan vatandaşlar, gripten kendini korumak için aktarlara hücum etti. Zaten kış aylarına girerken işleri artan aktarların bu yıl grip aşısının ülke genelinde bir krize dönüşmesi ve Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle işleri gerçek anlamda tıkırında.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, İzmir'in ünlü aktarlarından Emin Baharat'ın sahiplerinden Engin Gökdemir, grip aşısının olmadığı şu dönemde en büyük ilgi gören ürünün, sıvılaştırılmış propolis olduğunu söyledi. Arının ağzından çıkan, kendini ve kovanını zararlı etkenlerden korumak için çıkardığı bir salgı olan propolisin sıvılaştırılmış hale getirilen ürünün, antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığına dikkat çeken Gökdemir, şunları söyledi:

"Propolis, insanın vücut direncini artırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Ayrıca sindirim sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunuyor. En çok satılan ürünler sıralamasında ikinci durumda, kış çayları var. Tarçın, taze zencefil, zerdeçal, karanfil, havlıcan, ıhlamur gibi doğal ve faydalı ürünlerin karışımından oluşan kış çayları, eskisine göre artık daha çok tüketiliyor. Kış çayını kaynatıp günde iki fincan içmek yeterli… Üçüncü sırada, yine bağışıklık sistemini güçlendirici, vitamin deposu macunlar yer alıyor."

"BUNLARI TÜKETEN GRİBE YAKALANMAZ"
Pandeminin başladığı günlerden itibaren, yasakların yoğun yaşandığı dönemde bu ürünlere olan ilginin, aynı zamanda satışların yüzde 50 oranında arttığına vurgu yapan Aktar Engin Göktekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mart, nisan, mayıs aylarında, sokağa çıkma yasağı olduğu halde, bugüne kadar hiç yapmadığımız işi yaptık. Normalleşmeyle birlikte insanlar, yazlıklara gittiler, bazıları koronanın geçtiğini düşündü, işlerimiz doğal olarak düştü. Fakat grip aşısının da kısıtlı olması nedeniyle, kışa girerken insanların bünyelerini grip mikrobuna karşı güçlü tutmaya yarayan ürünlerimize olan talepleri arttı. Bu ürünlerin hepsi çok faydalı. Mesela ben, üç yıldır grip aşısı olmuyorum, bu ürünleri tüketiyorum ve bir kez olsun gribe yakalanmadım. Herkese öneriyorum, hatta doktorlar da öneriyor. Özellikle propolis ve zencefil tüketimi, keçiboynuzu özü, keçiboynuzu pekmezi, daha dirençli olma konusunda çok yararlı. Bunları tüketenler kolay kolay grip olmazlar. Olsalar bile çok çabuk atlatırlar."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ederken, bu salgına neden olan Covid-19 virüsüne karşı yürütülen aşı çalışmaları da aynı hızla...

Tıpkı astım gibi alt solunum yolu hastalığı olan, daha çok sigara içenlerde ve ileri yaşlarda görülen KOAH hastası kişiler, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 vir...

Akciğer kapasitenizi daha fazla kullanmanızı sağlayacak, kendinizi daha sağlıklı, mutlu, dingin hissedeceksiniz.

İzmir’de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem nedeniyle evleri yıkılan ya da ağır hasar gören binlerce kişi, oluşturulan çadır kentlerdeki deprem çadırlarında yaşamay...

Dr. Öğr. Üyesi Gaye Hafez, Koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılmaya ve tekrar popüler olmaya başlayan Aspirin için önemli uyarılarda bulundu.

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan inme, her 40 saniyede bir kişiyi pençesine alıyor.

Sağlıkta “Tek Sağlık” sisteminin getirilmesi gerektiği çağrısında bulunan Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Tek Sağlık; yerel, bölges...

Yazarlar
Website Security Test