Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021 Sağlıklı, Aşılı, İnternetli Günler

31.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız ve yayın kurulu üyemiz Mahmut Tolon, 2021 yılından beklentilerini kaleme aldı.

Önümüzdeki yıl büyük çoğunluğumuz aşı olacağız. Bedava veya para ile. Devlet Çin aşısını getirmeye başladı bile.

Diğer aşılar da Pfizer Biontek ve Moderno sanıyorum belirli merkezlerde, belki bazı eczanelerde para ile sunulacaktır. Hepsi iyi aşı, ben konservatif olduğumdan Çin aşısını tercih edeceğim. Aşı uzmanı olduğumdan değil. Sadece daha eski ve bilinen bir teknoloji ile üretildiğinden. Belki de önümüzdeki aylarda tek doz aşının bir anlamlı bir fark yarattığını anlayacağız. Evde kolayca test yapabilir hale geleceğiz.

Corona hastalığını anlamaya başlıyoruz. Birkaç yıl sonra daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Dünya olarak “kapanarak” 2021 e gireceğiz. İşin komik tarafı kadınlarda hicab olmalı, olmamalı derken erkekler de hicaba girdi bu virüs sayesinde.

Eve girince terlik giyme alışkanlığımız örneğin kanımca eski veba salgınlarından kalma bir alışkanlık. Sanıyorum eski bulaşıcı salgınlardan kalma bir alışkanlık da peçe vs. gibi giysiler. Sonra sonra erkek egemen dünyanın bir dışavurumu haline gelmiş.

Aşılarda çip var falan gibi saçmalıkları duymaya devam edeceğiz. Türümüzün komplo teorilerine merakı 2021 de de sürecek. Bu sürü psikolojisi ile yaşamaya devam edeceğiz. Malzeme bu. En azından “çoğunluğun sağduyu ile davranması” umut için bir neden!

Dünyadaki genel duruma bakınca Covid’den birkaç misli insan hala açlıktan ölüyor. Fakat iyimser bakmamız için bir neden var. Artık insanlar giderek “bakabileceği kadar çocuk yapma” kararında birleşiyor. Politikacılar kısmen ne kadar propaganda yaparlarsa yapsınlar.

Bu yüzyıl içinde ilk kez türümüzün dünyadaki nüfusu azalmaya başlayacak. Bu da doğal denge için bir umut. Kaynaklar daha iyi dağılabilecektir.

İyi haber: İnternet bu salgında “ayakta kaldı” giderek daha iyi kalitede olacaktır ve internette toplanma alışkanlığı da artacaktır.

Sadece internetin çevreye tamamen zararsız olduğu varsayımından da vazgeçmemiz gereğini anlayacağız. Talat Çiftçi bu konuda güzel bir makale yazdı. Kolayca bulabilirsiniz. Okumanızı öneririm. İnternet sunucuları ayni süre içinde Havayolları kadar karbon ayak izi bırakıyorlar! Çok daha fazla insana hizmet veriyorlar ama her kişi, kime neden, neyi internetten yolladığını düşünmesinin faydalı olduğunu anlayacak. Bu kaynağı da daha dikkatli kullanmamız gerektiğini fark etme sürecindeyiz.

Aşı’nın etkisini görene kadar 2021 ilk altı ayında maskeli olacağız. Bez maske halk için yeterli. Bu konuda you tube da bir kısa sunum bile yaptım. Önümüzdeki yaz turizm endüstrisi falan tekrar canlanacaktır. Yaşamı daha derin bir farkındalık ile sürdüreceğiz. Mutlu bir yıl dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarım ve Orman Bakanlığı, GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) 2 soya ve 1 mısır genine hayvan yemlerinde kullanılması şartıyla 10 yıl süreyle onay verdi.

Özel Sağlık Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Koray Atila, hastalığın tedavisinde tüp mide ameliyatının yanı sıra hastanın psikolojik olarak da ameliyat öncesin...

Geçirgen bağırsak sendromu, baş ağrıları, yorgunluk, uyku bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Aşırı iyod alımı tiroid işleyişini bozabilir, tiroidin az çalışmasına (hipotiroidi) ya da aşırı çalışmasına (hipertiroidi) neden olabilir.

İzmir'de koronavirüse karşı koruma sağlamak amacıyla EÜ Aşı ve Araştırma Geliştirme Grubunun yürüttüğü çalışmalarda geliştirilen 2 prototip aşı örneğinin hayvan deneyl...

Saatlerce bacak bacak üzerine atarak veya dizleri kırıp üzerine oturma gibi pozisyonlar sinir hasarlanmasına yol açıyor.

Yazarımız ve yayın kurulu üyemiz Dr. Zeki Hozer, 2021 yılıyla ilgili beklentilerini kaleme aldı.

Yazarlar
Website Security Test