Facebook ta paylaştweet le

115 ülkede 312 milyon aşı yapıldı

9.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyada Covid-19 aşılamasına ilişkin raporlanan verilere göre, 115 ülkede toplamda 312 milyondan fazla doz aşı uygulandı.

Dünya genelinde 117 milyondan fazla vaka ve 2 milyondan fazla ölüme neden olan yeni tip korona virüs salgını ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ediyor. Ülkelerin resmi web sitelerinden ve resmi açıklamalarından derlenerek analiz edilen Covid-19 aşılamasına ilişkin son veriler ile Bloomberg, dünya genelinde dağıtılan ve uygulanan aşı dozlarının raporunu hazırladı. Bloomberg tarafından hazırlanan rapora göre, 115 ülkede toplamda 312 milyondan fazla doz aşı uygulandığı açıklandı. Günlük aşı uygulanma oranının dünya genelinde ortalama 8.8 milyon doz olduğu belirtildi. Farklı ülkelerde uygulanan aşıları ve Covid-19'a karşı en çok umut vadeden 9 aşının gelişimini takip eden Bloomberg, şu anda 115 ülkede sınırlı miktarlarda toplam 7 aşının insanların kullanımına açık olduğunu belirtti.
Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu'da kullanımı onaylanan Pfizer ve Biontech aşısının yüzde 95 etkinlik göstererek en çok umut vadeden aşıların başında geldiği ifade edildi. Ayrıca on binlerce gönüllü ile yapılan denemelerde, Moderna tarafından korona virüse karşı geliştirilen aşının da yüzde 95 oranında etkili olduğu, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesinin Covid-19 aşısının yüzde 70, Sinovac Biotech'in yüzde 50, Gamelya'nın Sputnik V aşısının yüzde 92, Sinopharm'ın aşısının ise yüzde 79 oranında etkili olduğu açıklandı. 

 

Listenin en başında ABD, Çin ve AB yer alıyor

Dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden Covid-19'u durdurmak için küresel aşılama kampanyalarının başlamasıyla ülkeler arasında eşit aşılama olmadığı belirtilirken, İsrail'in aşılama programında her 100 kişiye 97.19 doz uyguladığı ifade edildi. Bloomberg tarafından hazırlanan aşı raporuna göre, ABD'de 92 milyondan fazla doz aşı uygulandı ve her 100 kişiye aşıdan toplamda 27.74 doz verildi. Çin'de 52 milyon 500 bin doz aşı uygulandığı, her 100 kişiye 3.75 doz verildiği belirtilirken, Avrupa Birliği'nde ise 41 milyondan fazla dozun, her 100 kişiye 9.35 oranında verildiği aktarıldı. Bloomberg'in aşı raporuna göre, ülkelerin toplamda uyguladığı doza göre yapılan sıralamada, listenin en başında ABD, Çin ve AB yer alırken, söz konusu 3 ülkeyi İngiltere, Hindistan, Brezilya, Türkiye ve İsrail'in takip ettiği belirtildi.

 

Yüzyılın en kötü salgından kurtulmak ve Covid-19 ile mücadelede aşılarını güvence altına almak isteyen ülkeler üreticilerle aşı sözleşmeleri yaptı. Toplamda 9.60 milyar doz aşının sözleşmesinin yapıldığı açıklanırken, aşıların eşit dağıtıldığı takdirde dünya nüfusunun yarısından fazlasını kapsayacak şekilde herkese aşı sağlanabileceği belirtildi. Ancak zengin ülkelerin kapsamlı tedarik anlaşmalarında beyan ettikleri yüksek talepler ve aşıların depolanma koşulları nedeniyle bazı ülkelerin 2022 sonuna kadar beklemek zorunda olabileceği öğrenildi. Rapora göre İngiltere, nüfusunun yüzde 340'ını kapsayacak şekilde aşı sipariş ederken, onu takiben Kanada nüfusunun yüzde 335'ini, Macaristan yüzde 267'sini, Avustralya yüzde 249'unu, Yeni Zelanda'da yüzde 246'sını ve ABD'de nüfusun yüzde 197'sini kapsayacak şekilde aşı anlaşması yapıldığı belirtildi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısı en çok artan illerimiz Düzce, Çanakkale, Zonguldak, Yozgat ve Yalova" dedi.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 346 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 61 bin 28 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Onur Başer, “Aşı yayılım hızını da düşürüyorsa, bu pandeminin bitmesi için umut ışığı olabilir” dedi.

Obezite Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Sakçak konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 341 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 55 bin 149 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan problemlerin başında insan vücudunun en hareketli ve karmaşık eklem bölgesi olan omuz ağrıları geliyor.

Mide kanseri dünyada görülen tüm kanserler arasında 5. sırada yer alırken, kansere bağlı ölümler sıralamasında ise 3. sıraya yükseliyor.

Yazarlar