Facebook ta paylaştweet le

Pfizer/BioNTech aşısında yeni etkinlik oranı açıklandı

1.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının yeni etkinlik oranı açıklandı.

Aşı, Covid-19'a karşı, ikinci dozdan 7. günden itibaren 6 ay sonrasına kadar ölçüldü. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak belirlendi. Ayrıca, aşının, B.1.351 adı verilen Güney Afrika varyantında yüzde 100 etkili olduğu da görüldü. Pfizer'dan yapılan açıklamaya göre, firma, 16 yaşında ve daha büyük 44 binden fazla katılımcının sonuçlarını değerlendirdi. Katılımcılar ikinci dozdan sonra en az altı ay takip edildi ve elde edilen verilere göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak tespit edildi. Açıklamada, aşının Covid-19’a karşı en az altı ay koruma sağladığı da belirtildi. Bu arada, 800 kişi üzerinde yapılan Güney Afrika varyantı çalışmasında da aşının yüzde 100 etkili olduğu tespit edildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, yeni verileri içeren güncellenmiş sonuçların yasal onay için yetkili kurumlara sunulacağını bildirdi. BioNTech CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de, bu verilerin sürü bağışıklığına ulaşma ve pandemiyi sona erdirme açısından önemli olduğunu belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de son 24 saatte vaka sayısı 55 bin 941’e yükseldi. 258 kişi de korona virüsten hayatını kaybetti.

Türkiye’de 24 saatte vaka sayısı 49 bin 584’e yükseldi, 211 kişi de korona virüsten hayatını kaybetti.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un korona virüs testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Türkiye’de son 24 saatte 42 bin 551 yeni vaka tespit edildi. 193 kişi de korona virüsten hayatını kaybetti.

İnsanlar göz muayenesinin genel sağlık için önemli olduğunu kabul ettiklerini söylese de büyük bir kısmı nedenini bilmiyor ve göz sağlıklarını korumak için gerekli önl...

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 185 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 41 bin 998 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncellenen İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası'nı paylaştı.

Yazarlar