Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hareketsiz yaşam kalp sağlığını tehdit ediyor

26.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Özel Egepol Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, hareketsiz yaşamın kalp damar hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Narin, fiziksel aktivitenin, kalp ve damar hastalıkları dışında, şeker hastalığı, hipertansiyon, kemik erimesi ve kolon kanseri gibi birçok kronik hastalığın önlenmesinde olumlu katkıları olduğunun kanıtlandığına dikkat çekti.

Amerika'da her yıl 250 bin kişinin, düzenli fiziksel aktiviteden yoksun kaldığı için öldüğünün saptandığı bilgisini veren Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Düşük seviyede fiziksel aktivite yaşamı olanların, daha fazla kalp hastalığından hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiştir. Orta yaşlarda bile fiziksel aktivitenin artırılması, kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranını düşürmektedir. Buna rağmen gelişmiş toplumun ancak üçte biri, önerilen seviyede fiziksel aktivitede bulunabilmektedir” diye konuştu.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAŞAM KURTARIYOR

Düzenli egzersizin, kasların oksijeni alma ve kullanma yeteneğini daha yüksek seviyelere taşıdığını kaydeden Narin şöyle devam etti: “Düzenli egzersiz, kan damarlarının kapasitesini de artırır. Bu artış, efor ve hormonal stres anında kalbin yüklenmesini önleyerek, birçok kalp kaynaklı sorunun oluşmasını önleyen etkide bulunmaktadır. Ayrıca düzenli egzersizle, özellikle orta yaş sonrası sıkça görülen kemik hastalıklarının, omurga ve eklem sorunlarının oluşması engellenerek, daha zinde bir vücudun korunması sağlanmaktadır”

Bu faydaların elde edilmesi için, haftanın hemen her günü, en az 30 dakikalık orta derece egzersiz önerildiğini hatırlatan Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Orta derece egzersizden kastedilen, saatte 5 - 6 km hızda yürüyüş için sarfedilen efor eşdeğeri hareketliliktir. Bu hedefe ulaşan toplumlarda, kardiyovasküler hastalıkların görülme oranının % 30 - 40 düzeyinde azalacağı öngörülmektedir” ifadesini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Özel Egepol Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Emrah Güven, beyin atardamarları ve aort damarında görülen anevrizmanın hayatı tehdit eden kanamalara yol ...

Boyun ağrıları, en genel sağlık sorunlarından birisidir. Bu ağrılar genellikle duruş sorunlarından kaynaklansa da, bazı durumlarda daha ciddi nedenleri de olabilir.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde astım hastalığına şifa bulmak için 3 yıl önce yaptığı kozalak reçeli hastalığına iyi gelince yakın çevresine de dağıtan ev hanımı Nilgün Şah...

İlaç alanındaki tecrübesini takviye edici gıdalar ve yenilikçi ürünlerle pekiştirmeyi amaçlayan Pierre Fabre İlaç, Elgydium Clinic Xeroleave Ağız Kuruluğu Giderici Spr...

Cinsel yönelim eksikliği olarak bilinen aseksüellik, cinsellik, karşı cinsellik, eş cinsellik ve çift cinselliğin yanında farklı bir kategori olarak yer alıyor.

Beyin sağlığı ile beslenme kalitesi arasında bağ olduğu bilimsel olarak ortaya kondu

Bitkisel ve doğal ürünlerle tedavi hakkında önemli çalışmalarda bulunan İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, çok kısa zaman harcayarak ve basit ...

Yazarlar
Website Security Test