Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ramazan’da böbrek hastalarına uyarılar

29.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nişantaşı Hastanesi Üroloji Uzmanı Erkan Erdem, böbrek hastası olan ya da böbrek hastalığı riski taşıyanların, Ramazan’da dikkat etmeleri gereken konulara değindi.

Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesinin ve yüksek sıcaklık nedeniyle sıvı kaybının artmasının, böbrek taşı oluşma riskini arttırdığını ifade eden Nişantaşı Hastanesi Üroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Erkan Erdem, ailesinde böbrek taşı öyküsü olan ve özellikle de daha önce böbrek taşı düşürmüş olan kişilerin bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. 

Böbrek taşı oluşmaması için yapılacak en önemli işin yeterli sıvı tüketimi olduğunu söyleyen Erdem, "Günlük en az 2 litre su tüketmek bu konuda yeterli olmaktadır. Ramazan’da iftar ile sahur arasındaki zamanda sık sık ve azar azar (saat başı bir bardak gibi) su içmek yeterli olabilir. Sıvı ihtiyacını çay-kahve-kola vs. gibi sıvılarla karşılamak doğru değildir. Hatta daha önce böbrek taşı öyküsü olan kişilerin çay-kahve-kola vs tüketimini olabildiğince azaltması önerilmektedir" dedi. 
Erkan Erdem sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

Tuz tüketmeyin 
"Tuz tüketiminin azaltılması böbrek sağlığının korunması için çok önemlidir. Yemeklere atılan tuz miktarının azaltılması ve tuzlu gıdaların (turşu, zeytin, kuruyemiş vs) fazla tüketilmemesi önerilmektedir. 

Tatlıyı azaltın 
Karbonhidrat içeren besinlerin (tatlı, hamur işleri vs) tüketiminin azaltılması sadece böbrek taş oluşumunu engellemek değil genel vücut sağlığının korunması için çok önemlidir. 

Hayvansal gıdalara dikkat 
Hayvansal proteinlerin (kırmızı et, yumurta,peynir vs) fazla tüketilmemesi böbrek sağlığı için önemli olan başka bir faktördür. Özellikle hayvansal gıdaların yoğun tüketildiği bölgelerde böbrek taşı sıklığının arttığı bilinmektedir. Lifli gıdaların (sebze, meyve, yeşillikler vs) tüketilmesi böbrek sağlığı için önemlidir. Lifli gıdaların yeterince tüketilmesi böbrek taşı oluşumunu azaltmaktadır. Özellikle iftar ve sahurda lifli gıda tüketimi kişiyi tok tutarak gün içerisinde rahat etmesini sağlayabilir". 
Nişantaşı Hastanesi Üroloji Uzmanı Erdem son olarak, ailesinde böbrek hastalığı öyküsü olan ya da kendisinde bilinen böbrek hastalığı olan kişilerin, kendilerini gözlemleyen doktorlarına, oruç tutup tutamayacağını danışmalarını tavsiye etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Özel Egepol Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Emrah Güven, beyin atardamarları ve aort damarında görülen anevrizmanın hayatı tehdit eden kanamalara yol ...

Boyun ağrıları, en genel sağlık sorunlarından birisidir. Bu ağrılar genellikle duruş sorunlarından kaynaklansa da, bazı durumlarda daha ciddi nedenleri de olabilir.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde astım hastalığına şifa bulmak için 3 yıl önce yaptığı kozalak reçeli hastalığına iyi gelince yakın çevresine de dağıtan ev hanımı Nilgün Şah...

İlaç alanındaki tecrübesini takviye edici gıdalar ve yenilikçi ürünlerle pekiştirmeyi amaçlayan Pierre Fabre İlaç, Elgydium Clinic Xeroleave Ağız Kuruluğu Giderici Spr...

Cinsel yönelim eksikliği olarak bilinen aseksüellik, cinsellik, karşı cinsellik, eş cinsellik ve çift cinselliğin yanında farklı bir kategori olarak yer alıyor.

Beyin sağlığı ile beslenme kalitesi arasında bağ olduğu bilimsel olarak ortaya kondu

Bitkisel ve doğal ürünlerle tedavi hakkında önemli çalışmalarda bulunan İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, çok kısa zaman harcayarak ve basit ...

Yazarlar
Website Security Test