Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker niye susatır?

2.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başımızın belası şeker yedikten sonra niye susatır?

Bir yiyen pişman bir yemeyen. Şeker çok sevdiğimiz ama vücudumuza, aşırıya kaçtığımız zaman, büyük hasarlar veren bir madde. Yediğimiz birçok şeyde de mevcut. Yani şekerden kaçmamız biraz zor görünüyor. Peki şekerli bir şey yediğimizde neden su içme isteği duyarız? Şeker neden susatır? Bunun çok kısa bir cevabı var aslında; hücrelerimizdeki suyu şekerin kendisi emdiği için su ihtiyacı hissederiz.

Tatlı gıdalar tükettiğinizde, içindeki şeker önce mideye, buradan da kan dolaşımına nüfuz eder ve kanla birlikte vücudu dolaşmaya başlar. Bu esnada hücrelerdeki sıvıyı, yani suyu da emdiği için (daha doğrusu; hücreler, kan dolaşımındaki bu dengesizliği gidermek için kendilerindeki sıvıyı kana boca edip bunu düzeltmeye çalıştıkları için), bu hücreleri gereksinim duydukları şeyden yoksun bırakmış olur.
Sıvı kaybeden hücreler beyne kimyasal sinyaller vererek sıvı ihtiyacı içinde olduklarını bildirir. Beyin de bu ihtiyaca cevaben hipotalamusu devreye sokarak sıvı almamız gerektiğine dair bir mesaj oluşmasını sağlar. Susuzluk hissi.
Şekeri tükettikten sonra, çok hızlı bir şekilde suya ihtiyaç duyuyor olmamızın sebebiyse glikozun son derece hızlı davranarak, kısa sürede kana karışmayı başarması.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Melih Cevdet Çetinkaya: ''Prematüre bebeklerin hayatları çok ince bir çizgide ilerler. Prematüre bebeklerin hayatta hastalıkla...

Kırmızı et böbrek taşı yapar mı? Böbrek taşı tedavisi yeni gelişmeler. Böbrek taşı korunma yolları nelerdir? Böbrek taşı oluşmaması için neler yapmak gerekir?

Sağlık harcaması 2017 yılında yüzde 17,4 oranında artarak 140 milyar 647 milyon TL olarak gerçekleşti.

Parkinsona çare bulundu. Türkiye Cumhuriyeti'nin unutulmaz başbakanı Bülent Ecevit'ten, efsanevi Boksör Muhammed Ali'ye kadar bir çok ünlü'nün de aralarında olduğu Par...

Hemofili tedavisindeki yenilikler hastalara umut verirken, hemofilide tedaviyi aksatmayan genç hastalar diledikleri gibi aktif olarak hayata katılabiliyor.

Diyabet nedir? Diyabet belirtileri nelerdir? Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Müyesser Saykı, diyabet hastası olan 2 kişiden birinin hasta olduğunu bilmediğini söyledi.

Türk Tabipler Birliği'nin internet sitesinde yayınlanan habere göre AKP Hükümetinin meclisten geçirmek istediği yeni yasa teklifinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sağl...

Yazarlar
Website Security Test