Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eğitim’de bilgisayarsız kodlama dönemi

23.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından düzenlenen, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) tarafından kabul edilen “TÜBİTAK 4004 Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayarsız Kodlama” projesi gerçekleştirildi.

Dünyada eğitimin odak konularından biri halini alan okul öncesi eğitimde bilgisayarsız kodlama, HKÜ tarafından okul öncesi eğitim gören çocuklara yönelik olarak düzenlendi. Çocukların iletişim gücünü geliştirmek amaçlı gerçekleştirilen etkinliğe, iki farklı okul öncesi öğrencilerinden seçilen yirmi beş çocuk katıldı.

 

Öğretmenlerin gözlemci olarak katıldığı “TÜBİTAK 4004 Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayarsız Kodlama” projesinde beş-altı yaşındaki çocuklarla, oyun temelli olmasına dikkat edilen çalışmalar yapıldı. Yedi gün süren projede çalışmaya katılan çocuklar, yapılan çalışmalarla eğlenerek öğrendi. Gözlemci olarak projeye katılan öğretmenler, bu tür uygulamaların çocukların farkındalığını geliştirdiğini öne sürdü. Çocuklarla bire bir çalışma fırsatı bulan öğretmenler, ayrıca bilgisayarsız kodlamanın öğrencilerin etkileşimli çalışma yönünü iyi yönde etkilediğini ifade etti.

“Yeni bir dil oluşturmaya çalıştık”

Projenin yürütücülüğünü yapan HKÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Şermin Metin,

“Dünyada da eğitimin odak konularından biri hallini alan bilgisayarsız kodlama, ülkemizde de önemli bir hal almaya başladı. Teknolojisiz bağımsız bir öğrenme ortamı sağlamak istediğimiz projede çocukların bireysel, küçük grup ve büyük grup olarak etkileşimli çalışmalarına özen göstermeye çalıştık. Bu süreçte çocuklar kendilerini farklı bir ortamda hissettiler. Daha çok iletişim gücünü arttırmak için izlediğimiz bu yolda, etkileşimli çalışmalar ve farklı bir yöntemle yeni bir dil oluşturmaya çalıştık” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

9 yaşındaki kız çocuğu N.’nin 9 ay boyunca 4 kişi tarafından cinsel istismara uğradığı rezaletini öğretmenin dikkati açığa çıkarttı.

Konya Tuzlukçu Belediyesi iddiaya göre sokak köpeklerini ölüme terk etti.

Ev hanımlarına iş fikirleri. Ev hanımları için para kazanma önerileri. Ev hanımları evde neler yapıp para kazanabilir? Bir çocuk annesi Merve Kaplıca'nın aklına bir fi...

1972 Rotterdam olayları Hollandalıların Türklere uyguladığı şiddetin görüntüleri.

Ölen yavrusunu bırakamayan maymunun hali izleyenleri üzdü.

Kadın futbolcular ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Birbirinden güzel kızların futbol topuyla yaptıkları kıvrak hareketlerin toplandığı video haberimizde.

Masterchef Murat Özdemir'in işkence yaptığı papağan öldü. Son dakika. Sosyal medyada büyük infial yaratan, TV8'deki Masterchef programından diskalifiye edilen Murat Öz...

Yazarlar
Website Security Test