Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hezarfen Ahmed Çelebi'nin ismindeki Hezarfen ne demek?

6.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hezarfen Ahmed Çelebi'nin isminde yer alan ''Hezarfen'' kelimesinin anlamı nedir?

Galata Kulesi'nden kanat takıp uçan ve tarihe uçan ilk insan olarak adını yazdıran Hezarfen Ahmed Çelebi... 

Bu inanılmaz adamın isminin başındaki "Hezarfen" kelimesi ne anlama geliyor? Bilindiği gibi Osmanlı döneminde henüz soyadı kanunu olmadığından kişilere soyisim verilmez lakaplar takılırdı. Hezarfen de onlardan birisi fakat Hezarfen ne demektir? 

Farsçadaki "hazar" yani "bin" sözcüğü ile, Arapçadaki "fann" yani "beceri, hüner, teknik" ya da kısaca "fen" anlamındaki sözcüğün birleşiminden geliyor. Yani "bin fenli" demektir. Birden fazla alanda uzmanlaşan kişilere verilen bir isim. İngilizce karşılığı "polymath". Bu sözcük de Yunancadaki "poly" yani "çoklu" ve "math" yani "teknik" anlamındaki "mathematike" sözcüğünün birleşmesinden geliyor. "Çok teknikli insan" demek. Bir örnek verilecek olursa;  Leonardo da Vinci. Adama unvan soracak olsanız alacağınız cevap: mucit, ressam, heykeltıraş, mimar, bilim insanı, müzisyen, matematikçi, mühendis, yazar, anatomist, jeolog, astronom, botanist, tarihçi, edebiyatçı ve kartograf. Ya da kısaca "polymath" İşte "Hezarfen" de bu anlama geliyor. Ahmed Çelebi'ye bu unvanı onun çok yönlü tarafını gören büyük gezgin Evliya Çelebi (Mehmed Zilli) verdi. Adam 17. yüzyılda (en azından kendi anlatımına göre) Galata Kulesi'nden Doğancılar Meydanı'na (Üsküdar) uçunca unvanı hak etti. Geride kalan asırlara kıyasla yakın geçmişte hakkıyla hezarfen olan kişi sayısı epey azaldı; ancak bu dönemde yeniden bir artış var - çünkü talep yeniden doğdu. Eskiden hezarfen olmak, bireysel ilginin ve maddi desteğin ürünüydü. Da Vinci'nin işlerini Medici ailesi fonladı. Günümüzde ise bilim o kadar spesifik dallara ayrıldı ki, bir dalda bile uzman olmak müthiş zorken, çok sayıda daldan anlamak akademik anlamda pek mümkün gözükmüyor. Ancak sınırlarını zorladığımız bilim, bu şekilde çok alanlı bireyler gerektiriyor. 

Kaynak: Dr. Çağrı Mert Bakırcı

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tire'de üvey ağabeyinin tecavüzü ile hamile kalan 12 yaşındaki E.Ş., ikiz bebek dünyaya getirdi.

9 yaşındaki kız çocuğu N.’nin 9 ay boyunca 4 kişi tarafından cinsel istismara uğradığı rezaletini öğretmenin dikkati açığa çıkarttı.

Konya Tuzlukçu Belediyesi iddiaya göre sokak köpeklerini ölüme terk etti.

Ev hanımlarına iş fikirleri. Ev hanımları için para kazanma önerileri. Ev hanımları evde neler yapıp para kazanabilir? Bir çocuk annesi Merve Kaplıca'nın aklına bir fi...

1972 Rotterdam olayları Hollandalıların Türklere uyguladığı şiddetin görüntüleri.

Ölen yavrusunu bırakamayan maymunun hali izleyenleri üzdü.

Kadın futbolcular ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Birbirinden güzel kızların futbol topuyla yaptıkları kıvrak hareketlerin toplandığı video haberimizde.

Yazarlar
Website Security Test