Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Burada yaşayan her 10 kişiden 9'u kanser

5.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Muğla Yatağan Termik Santrali yakınında yaşayanlar kanserle içiçe yaşıyorlar.

 

Birgün'den Dilara Şimşek'in haberine göre; Yatağan’da termik ve madenler yüzünden beş köy taşınmış.

Ancak köylüler topraklarını terk etmek istemiyor.

Madenlerin hafriyatlarının Kaltun’da mezarlıkların üzerine döküldüğünü aktaran köylüler yakınlarının mezarlarının yok olduğunu söylüyor.

Bölgede yaşayan kadınlar topraklarına sahip çıkma kararlığında.

Yöre sakini Fatma Karabaş, “Köyümüzde kurulan termik santralden dolayı çok zarar görüyoruz. 10 yıl önce zeytinlerimiz daha çok verimliydi. Ağaçlarımız güzeldi, bu durumdan çok rahatsızız. Köyde 100 kişi varsa 90 kişisi kanser. Kanser olmayan kimse yok. Sularımızın da kesilmesini istemiyoruz” dedi.

Bahçesinde bulunan tüm ürünlerin eridiğini aktaran Raziye Ortan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Termik santralden en çok zarar gören benim. Bahçeme giremiyorum, bahçede bulunan tüm ürünlerim eridi. Bahçeme girdiğim zaman vücudumda kaşıntı oluyor, sabahları uyandığımda genzim yanıyor. Organlarım bitik durumda, kan tahlillerim sürekli eksik çıkıyor. Tarlalarımız çok kötü durumda.”

Fatma Karaderen yer altındaki suların yok edilerek köyün kurutulacağını dile getirirken, Gülşen Ortan,

“Termik santral kurulduğundan beri çocuklarımız ve yaşlılarımız hep hasta. Zeytin ve badem ağaçlarımız, bahçelerimiz verimsiz durumda. Termik Santral zehir saçıyor” ifadelerinde bulundu.

Son olarak Suzan Ortan ise zeytinliklerin ve bahçelerin tahrip edildiğini aktardı.

Ortan, “Havamız çok kirli, bir yaşam sürdüremiyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Muğla Yatağan’da Turgut ve Hacıbayramlar köyleri yakınlarında planlanan yeraltı kömür işletmeciliği projesi için geçtiğimiz günlerde ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi.

Kararın ardından başlayan dava süreci devam ederken eski adı Lagina olan ve antik kent özelliği taşıyan Turgut köyü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Son olarak DSİ’nin Yatağan bölgesine verilen içme suyunun 13 katına denk gelen kaynak suyunu termik santrala kiraladığı ortaya çıktı.

Yapılan protokole göre Yatağan Termik Santralı 10 yıl boyunca Dipsiz Kuyuları’ndan su alabilecek.

Binlerce yıllık Lagina Antik Kenti ile iç içe bir yaşam süren Turgut Mahallesi, termik santrala karşı uzun süredir mücadele ediyor.

Her geçen gün alanını genişleten santrala kömür sağlayan ocaklar onlarca köyün, on binlerce zeytin ağacının yanı sıra birçok tarihi eseri tahrip ederek büyüyor.

Haberin tamamı için tıklayınız..

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonu gibi tanılarla tedavi gören 5 yaşındaki Nur Melek Kaymaz’ın 20 günde 2.5 kilo alması acı gerçeği ortaya çıkardı.

BM tarafından yayımlanan Dünya Mutluluk raporuna göre 156 ülke arasında 79. sıraya düştük. Araştırmalar mutlu çiftlerin mutsuzlara oranla 2 kat daha sağlıklı yaşadığın...

2 yıldır birlikte olduğu Türk Sevgilisi Metin Hara'dan ayrılan Adriana Lima'nın yeni Türk sevgilisi kim?

Festivaller Başlıyor: Stilinizle Fark Yaratmanın 4 Altın Kuralı. Tarzınızla bu yaz festivallerin tozunu attırmanızı sağlayacak kombinleri en moda ürünler arasından te...

Yaz mevsiminde sıcak hava ve maruz kalınan güneş ışınları vücuttaki harareti artırıyor. Vücut ısısının yükselmesi, terleme yoluyla vücutta sıvı ve elektrolit kaybına s...

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen Yaz Gençlik Kampları, okulların tatiline girmesiyle birlikte başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharre...

Yaz tatili minikler için nasıl verimli geçebilir? Tatil yaparken çocuklara aynı zamanda bir şeyler öğretmek mümkün mü? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Er...

Yazarlar
Website Security Test