Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kış gelmeden İzmir'in gezilecek en güzel köyleri

26.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sonbaharın son demleri yaşanırken kışa girmeden İzmir'in gezilecek en güzel köyleri haberimizde. İzmir'de doğal ortamlara gitmek isteyen vatandaşlar, İzmir'in çok bilinmeyen köylerini internette araştırıyor. İşte birçok yöresel dizi, filmlerin de çekildiği İzmir köyleri.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi başta İzmir olmak üzere Ege bölgesindeki kırsal alanlara olan ilgiye tavan yaptırdı. Pandemiden uzak durmak isteyen vatandaşlar, Ege'nin köylerinde soluğu aldı.

İzmir'de kış gelmeden sonbaharın son demlerinde gidebileceğiniz köyler Egedesonsöz'den aktardığımız haberimizde. İşte İzmir'in kırsal kesimlerindeki doğal yaşamın hüküm sürdüğü ve birçok yöresel dizi ile film setlerine de ev sahipliği yapmış köyler;

1. Barbaros Köyü
İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Barbaros köyü doğal dokusu ve gelenekleriyle, üretime önem veren yapısıyla ziyaretçilerini bekliyor. Barbaros Köyü bu vizyonunu; topraktan, imeceden gelen geleneklerine sahip çıkmayı amaçlayan bir korkuluk festivali ile kutluyorlar.

2. Germiyan Köyü

Çeşme'ye bağlı Germiyan Köyü ise, Nuran Hanım’ın eline bir palet boya ve fırça alması ile kabuk değiştirmiş. Burası, sokakları çiçek muralları (duvar resimleri) ile dolu bir köy. Üzerine de Türkiye’nin ilk Slow Food köyü olma ünvanını alarak öncülük etmiş. Türkiye’nin İlk Slow Food Köyü Köy konseyi ve yerel yetkililerin, İtalya ile yürüttükleri 3 yıllık sürecin ardından, Mayıs 2016 itibariyle globali değil, yereli, endüstriyeli değil gelenekseli savunan, her kültürün kendi geleneksel yöntemlerini koruyup sürdürmesini amaçlayan akımla Türkiye’nin ilk Slow Food köyü olmayı başardılar. Germiyan’nın imza lezzetleri yörenin adını taşıyan, ekşi maya ile yapılan ve odun ateşinde pişirilen Germiyan Ekmeği ve Kopanisti Peyniri. Köy Kahvesi’nde de adaçayı ve karabaş otu çayı da denenmeli.

3. Bademler Köyü

Bademler Köyü, Güzelbahçe ve Seferihisar ilçeleri arasındaki boğazın tam ortasındaki tepelik alana kurulu Urla’ya bağlı bir Alevi köyü. Köy halkının eğitime, sağlığa, çevreye, spora, kültür sanata verdiği değer büyük illerle yarışır düzeyde. Türkiye’nin İlk Köy Tiyatrosu Keçi Gezdirme ve Derme Deşirme gibi çeşit çeşit seremoniler, bayramlar, kutlamalar, yarışmalar, imeceler, kılıktan kılığa girmeler, şamatalar, oyunlar ve tabi ki Köyü’nün alamet-i farikası 84 yıldan beri “perde” dedikleri köy tiyatrosu hep burada.

4. Kösedere Köyü

Burası Karaburun’a bağlı, tarihi taş evleri, tarihi camisi, demirbaş köy berberi, köy bakkalı, köy kahvesi ve bozulmamış köy hayatı ile Kösedere Köyü. Klasik bir Karaburun Köyü olarak denizden (3km kadar) içeride. Köy meydanı köy kahvesi ve 1299 tarihli caminin bulunduğu köyün ana merkezi. Burada yapılacaklar: 1. Tarihi camisini ve tarihi taş evli sokaklarını gezmek. 2. Tarihi köy kahvesinde çay molası vermek. 3. Kösedere Mutfağı’nı deneyimlemek. Kösedere Mutfağı’nda çeşit çok: Hurma Zeytini, Ege Otları, Peksimet, Kösedere mantısı, Masır Böreği, Çullama, Zıngata, Bazına, Cizlembe, Kabak Çiçeği Dolması, Çiğ Sarma, Etli Sıra, Pirinçli Mantar Böreği, Peynirli pide, Katmer, Puf böreği, Körmen köftesi, Fırın Böreği, Kupanisti Peyniri, Sündürme (Höşmerim -Peynir Tatlısı), Damat Tatlısı, Oklavadan Sıyırma ve Ev Baklavası… Burasının imza lezzeti Öküz Köftesi! İsmi kıyma köftesi değil, satır köftesi olmasından geliyor. Cumartesi pazar günleri ziyaretçiler Şükran Kandıralı’nın köy meydanındaki mekanında tadabilirler. Gitmedan aramanızı tavsiye ederiz: 0555 6621858. Ayrıca sadece Karaburun’a özgü, dalında olgunlaşıp sofraya gelen Hurma Zeytini’nin yeri de ayrı.

5. Özbek Köyü

Özbek Köyü, isminden de anlaşılacağı gibi Osmanlı döneminde Özbekistan’dan göç eden Özbekler tarafından kurulmuş. Burası diğer köylerin aksine dağların eteklerinde değil sahil kenarında taş evleriyle ünlü bir balıkçı köyü. Haliyle temel geçim kaynağı balıkçılık. Çipura, Sargoz, Levrek, Mercan, Mırmır, Kefal, Kaya ve Tekir Barbunu, Karides, Dil Balığı…

6. Saip Köyü

Saip Kır Kahvesi. Kahvaltısı tarif edilemez yaşanır. İşte bu meşhur kır kahvesinin bulunduğu yer Karaburun’nun merkeze 3km uzaklıktaki, Yarımadanın, Foça’ya bakan tarafında denize nazır dağ eteklerine kurulmuş sevimli köyü Saip Köyü.

7. Ildır Köyü

Geçtiğimiz senelerde Ildır’da çekilen Fatmagül’ün Suçu Ne adlı dizi ile ünlenen Ildır Köyü de gidilecek yerler listesinin önemli unsurlarından. Köydeki en ünlü lezzet ise Midyeci Özgür'ün yaptığı Enginarlı Midye Dolması. Ali’nin Yeri Ildırı Balık Restoran’ı da şiddetli tavsiyelerden.

8. Birgi Köyü

Ödemiş’e bağlı, Bozdağ’ın eteklerindeki Birgi Köyü yüksek rakımda temiz hava isteyenlerin adresi. Bizans döneminde Pyrgion adıyla geçen Birgi, Aydınoğulları Beyliği döneminde de beyliğe başkentlik yapmış. Aydınoğulları ile en parlak zamanını yaşayan Birgi, o dönemde Ege’de önemli kültür, bilim ve dini merkezlerden biri olmuş. Bu özelliğini Osmanlı ile de sürdürmüş. 

Buranın imza lezzeti ise İzmir’de nenerede yenir yazımızda da şiddetle önerildiği üzere Ödemiş’in kendine has pidesi Töngül.

9. Lübbey Köyü

Lübbey Köyü, nam-ı diğer Hayalet Köy. Köy sakinlerinin sayısının iki elin parmağını geçmediği, Ege’nin göç vere vere neredeyse tamamı boşalmış, Ödemiş’e bağlı Türkmen kökenli bir dağ köyü.

10. Şirince Köyü

Burası İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı, eski bir Rum Köyü. Bağcılığıyla, şaraplarıyla, müthiş restore edilmiş Rum evleriyle ünlü. Aynı zamanda Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi gibi harika oluşumlara da ev sahipliği yapıyor. Şirince’nin son yıllarda bu kadar meşhur olmasını sağlayan özelliği butik işçilik meyve şarapları ve çevredeki işletmelerde şarapların tadına bakabileceğiniz şarapevleri ve mahzenlerin olması. Aziz John Baptist Kilisesi’nin kafesinde deneyebileceğiniz Mürver Şurubu da atlanmamalı.

11. Kozbeyli Köyü

Foça’ya 20 dakika sürüş mesafesindeki Kozbeyli Köyü de bu civara geldiğinizde uğrayabileceğiniz noktalardan biri. Buraya gelince köy içinde şöyle bir tur atıp tarihi Rum evlerini fotoğraflamak, köy kahvesinde mola verip meşhur dibek kahvesi içmek listede yer almalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Diyafram hernisi” (karın içi organların göğüs boşluğunda yer alması) tanısı koyulan, ölebileceği, engelli doğabileceği uyarılarına karşın bebeğini dünyaya getiren Sed...

‘Enerji Verimliliği Haftası’ ile enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, verimli kullanılması ve bu bilincin yaygınlaşması amaçlanıyor.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burkay Pasin, Öğretim Görevlileri Michael Edward Young ve Şeref Alpago, pandemi ve depre...

Otizmli bir grup genç yetişkin, görünmez engellerinin fark edilmesi ve yaşadıkları sorunların önüne geçilebilmesi için "Ayçiçeği Yaka Kartı" uygulamasının hayata geçir...

Astrolog Kenan Yasin Bölükbaşı Uranüs Retrosu ve burçlar üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi. Uranüs Retrosu devam ediyor mu? Ne zaman bitecek? Burçlara etkisi...

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Bilbo Baggins karakterine hayat veren Sir Ian Holm, hayatını kaybetti.

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Yazarlar
Website Security Test