Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Ayçiçek" görünmez engellere çözüm olacak

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Otizmli bir grup genç yetişkin, görünmez engellerinin fark edilmesi ve yaşadıkları sorunların önüne geçilebilmesi için "Ayçiçeği Yaka Kartı" uygulamasının hayata geçirilmesini talep ediyor. Grubun inisiyatifiyle hazırlanan bir dilekçe, CİMER üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ulaştırılmak üzere ailelerle paylaşıldı. Aynı zamanda Change.org üzerinden de bir imza kampanyası başlatıldı.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden tanışan gençler, Whatsapp'ta bir araya gelerek toplum kabulü ve karşılaştıkları sorunların çözümüne ilişkin deneyim alışverişinde bulundukları Nöroçeşitlilik grubunu kurdular. Grup üyeleri, "Ayçiçeği Yaka Kartı" talebini hayata geçirmek için sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor.

"Ayçiçeği Yaka Kartı" kullanımının, engelli yurttaşların karşılaştıkları sorunlar karşısında gereken desteği almalarını kolaylaştıracağını ve birçok alanda bağımsızlık sağlayacağını düşünen grup üyeleri, kartın hayata geçirilmesi için bir dilekçe örneği hazırladı. CİMER üzerinden aileler tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ulaştırılabilecek bu dilekçenin yanı sıra Change.org üzerinden başlattıkları imza kampanyasıyla da kamuoyu desteği yaratmayı amaçlıyorlar.

"Ayçiçek Yaka Kartı" Yaşamı Kolaylaştıracak

Otizm, demans, şizofreni, bipolar, obsesif kompülsif, travma sonrası stres bozukluğu gibi süreğen psikiyatrik hastalıklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, diyabet, epilespsi, HIV/AIDS, kistik fibrozis, kronik yorgunluk sendromu, lupus, MS, epilepsi ve daha bir çok görünmez engellilik yaşayanların "Ayçiçeği Yaka Kartı" ile destek duydukları zamanlarda toplum içinde engellerinin tanınır kılınması ve yaşamlarının kolaylaştırılması hedefleniyor.

"Ayçiçeği Yaka Kartı"nın İstanbul Havalimanın'da zaten uygulandığına dikkat çeken grup üyeleri, bu uygulamanın hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar, devlet kurumları ve diğer kamusal alanlarda da yaygınlaştırılmasını talep ediyor.

Change.org İmza Kampanyası

Grup üyelerinden Didenur Boyacı tarafından Change.org’da "Türkiye'de Ayçiçeği Yaka Kartı Uygulaması Başlatılsın" başlığıyla imzaya açılan metinde, görünmeyen engelleri olanların günlük hayatta öngörülemez sorunlar yaşadığına dikkat çekiliyor. Kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:

"Ayçiçeği yaka kartı, engellilerin bağımsız yaşam hakkına yönelik atılan bir adımdır. Bu kart sayesinde gereken desteği kolaylıkla alabilecek engelli yurttaşlar, birçok alanda kendi işlerini bağımsızca halledebilirler. Havalimanı personeli, hastane çalışanı, market çalışanı, öğretmen gibi görevliler Ayçiçeği yaka kartı taşıyan kişilere daha fazla zaman ve destek sunmaları gerektiğini kolaylıkla fark ederler. Ayçiçeği yaka kartı taşıyan kişi bazı kurallardan muaf olabilir, ayçiçeği yaka kartı kullanmaktaysa görevliler engelli kişiyi gereksiz yere rahatsız etmez, engellemez."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Şirin

11.12.2020 - 22:16
Oğlum otizmli onun için bu kartı gönderebilir misiniz bana. Teşekkürler
Diğer Haberler

“Diyafram hernisi” (karın içi organların göğüs boşluğunda yer alması) tanısı koyulan, ölebileceği, engelli doğabileceği uyarılarına karşın bebeğini dünyaya getiren Sed...

‘Enerji Verimliliği Haftası’ ile enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, verimli kullanılması ve bu bilincin yaygınlaşması amaçlanıyor.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burkay Pasin, Öğretim Görevlileri Michael Edward Young ve Şeref Alpago, pandemi ve depre...

Sonbaharın son demleri yaşanırken kışa girmeden İzmir'in gezilecek en güzel köyleri haberimizde. İzmir'de doğal ortamlara gitmek isteyen vatandaşlar, İzmir'in çok bili...

Astrolog Kenan Yasin Bölükbaşı Uranüs Retrosu ve burçlar üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi. Uranüs Retrosu devam ediyor mu? Ne zaman bitecek? Burçlara etkisi...

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Bilbo Baggins karakterine hayat veren Sir Ian Holm, hayatını kaybetti.

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Yazarlar
Website Security Test