Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çocukların Naif Amca'sı, büyüklerin Naif Bey'i!

2.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tv8 Ekranlarında yayınlanan Yetenek Sizsiniz programıyla 7’den 77’ye herkesin beğenisini kazanan Naif Bey’i, yaveri Gökhan Yılmazer’den dinledik. Çocukları çok seven ve sık sık onlarla buluşan Naif Bey için yaveri Gökhan Yılmazer, “O benim hocam” dediGÖZLEM / CENGİZHAN EREN 

Onun adı Naif Bey, Kocaeli’nde yaveri Gökhan Yılmazer ile başladıkları yolculuğa Türkiye’nin pek çok yerinde gerçekleştirdikleri gösterilerle devam ediyorlar. O başlangıçta sadece bir kuklaydı ancak şimdilerde sahne üzerinde anlattıklarıyla en az bizim kadar insan. Naif Bey yaklaşık 1 yıldır gösterilerini rutin bir şekilde devam ettiriyordu.  Rutin gösterilerinin dışında sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak özellikle çocuklarla buluşup onlara hikayeler, şiirler ve düşünceler anlatıyordu. Ancak bir gün yaveri Gökhan onu daha fazla insanla tanıştırmak için Acun Ilıcalı’nın reyting rekorları kıran programı ‘Yetenek Sizsiniz’e çıkarmak istedi. Naif Bey bu naif teklifi kabul etti ve milyonlar onları ekran karşısında izleme fırsatı buldu. 

Naif Bey ve yaveri Gökhan, televizyondaki performansın ardından oldukça olumlu tepkiler almışlar. Yarışmanın ilerleyen bölümlerinde kendilerini daha iyi anlatacaklarına inanıyorlar. Biz de ekran başındakilere keyifli anlar yaşatan Naif Bey ve yaveri ile bir söyleşi gerçekleştirmek istedik. Naif Bey, yaveri Gökhan’ın kendi üzerinde çok emeği olduğunu ve bu ilk röportajı  Gökhan Yılmazer ile yapmamızın çok daha “naif” olacağını belirterek Gökhan Bey ile bizi bizi baş başa bıraktı. Biz de bu keyifli röportaja işte böyle başladık. 

Gökhan Yılmazer ile yaptığımız söyleşi, yalnızca bir sahne performansının geri planındaki hikayeyi değil, bir insanın üretim sürecinde ve sonrasındaki heyecanına anlamak ve onu sizlere aktarmak açısından da oldukça önemliydi. Bu güzel sohbet için kendisine teşekkür ediyor; sizleri de Gökhan’ın  ve Naif Bey’in dünyasını daha yakından tanımaya davet ediyorum.

      

O BENİM HOCAM

Öncelikle sizi biraz tanıyalım Gökhan Bey. Kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Adım Gökhan Yılmazer. Henüz 29 yaşındayım. Kocaeli'de yaşıyorum. Bu bilgileri verdikten sonra kendimden nasıl bahsetmem gerektiğini bilmiyorum ama deneyeyim. İnsanları ve onların arasında en çok çocukları, sanatı ve güzel sanatların içinde en çok tiyatroyu severim. En çok sevdiğim şeyi yaparken en çok sevdiğim insanlarla buluşmaya çalışıyorum. Aileme ve arkadaşlarıma çok düşkünüm. Yazmayı ve konuşmayı, dinlemeyi ve izlemeyi severim.

Naif Bey kimdir, nasıl biridir? Biraz  da ondan bahsedelim. Naif Bey neleri sever, neleri sevmez? En çok neyi anlatır insanlara?

Naif Bey aslen çorap. Kütüğü Küçükçekmece'de. Bir dönem de Büyükçekmece'de yaşamış. Diğer bütün çoraplar da onun gibi birer karaktere sahip. Kimin neye yatkın olduğu henüz o zamanlardan belli. Naif Bey ise çok eğlenceli ve bu yeteneğini başarı ile icra eden bir kukla olmaya karar vermiş. Yani mesleği kuklalık olan bir çorap denebilir. Tabi bütün çoraplar gibi onun da bir kardeşi var. Kardeşinin adı Nazif. Ben henüz onunla tanışmadım. Bir de unutamadığı bir aşkı var. Ondan bahsetmemi hoş karşılamayabilir, bu yüzden detaya giremiyorum. Örüm tarihi ise 12 Kasım 1960. Fakat biz Naif Bey ile yaklaşık bir yıl önce tanıştık. Onu her gün biraz daha tanıyorum. Naif Bey sanki benim biraz daha hesaplı hareket eden halim gibi. E ne de olsa o benim hocam. 

        

YALNIZ VE ÜMİTSİZ HİSSETTİĞİM BİR YOLUN SONUNDA TANIŞTIM

Peki aranızda nasıl bir ilişki var? 

Onunla benim aramdaki ilişki, insanın; zaafları ile erdemleri arasındaki ilişki gibi. Bazen sabah uyanmamız gerektiği halde geceyi dışarıda geçiririz. İşte Naif Bey bana sabah erken kalkmam gerektiğini hatırlatan yanım. Bazen muhabbet etmeyi, bazen sessiz kalmayı sever. Çocukları ve bir çocuk kadar samimi kalan insanları sever. Öğrenmeyi de, öğretmeyi de sever. Basit olan zordur, der ve basit kalmak için ayağımı sağlam basmam gerektiğini hatırlatır bana. O yüzden bizim büyük büyük ışıklara, yüksek bir sahneye ya da kocaman bir tiyatro binasına ihtiyacımız yok. Biz bir çantamız ile istediğimiz yeri sahne kabul edebiliriz. Seyircimiz olsun, yeter. İşte Naif Bey hatırladıkça bunlardan bahseder insanlara, bunları anlatmayı sever.

Onunla nasıl tanıştınız ve ne zamandır onunla sahne alıyorsunuz?

Naif Bey ile ilk olarak kafamın içinde tanıştık. Böyle demem garip gelir mi okurlara, bilmiyorum. Yalnız ve ümitsiz hissettiğim bir yolun sonunda tanıştım onunla. Bana, kendime güvenmemi ve güzel şeyler yapmamı söyledi. Sanırım 2014 yılının ağustos ayıydı. 14 Aralık 2014 tarihinde de sahne almaya başladık. Yaklaşık 30 gösteri yaptık ve bunların yaklaşık yarısı gönüllü işlerdi. Tabiki ilk gösterimizden bu yana çok şey değişti. Biz de birbirimizi vakit geçirdikçe tanıyoruz. 

        

BANA SAMİMİ OLUN DEDİ

Gösterilerinizi nerelerde yapıyorsunuz?

Gösterilerimizi her yerde yapmak için anlaştık. Çünkü yükümüz yok, sırtımız pek. Bize ilk önce kapısını açan Mavi Siyah Kültür Sanat Kafe oldu. Çok güzel anılarımızla beraber geçtiğimiz yaz kapattık bu tatlı kafeyi. Sonra Alternaif Tiyatro ağırlamaya başladı bizi. Fakat bu da bize yetmedi, kimi zaman mahallelerde, hastanelerde ve huzurevinde de sahne aldık. Halen davet eden yerler ile elimizden geldiğince iş birliği yapmaya çalışıyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla en son Yetenek Sizsiniz programına katıldınız? Programa katılma fikri nasıl oluştu?

Bir anda oluştu demek doğru açıkçası. Sahnedeyken çok eğleniyoruz. Neden bunu daha çok insanla paylaşmayalım dedik ve yarışmaya katıldık. Sanırım iyi de yaptık.

Elemeleri geçtiniz ve yarışma sonrasında tepkiler nasıldı?

Çok güzel! Sanırım 6 yıl önce Haluk Bilginer'in de yer aldığı bir oyun izledim. Oyundan sonra kendisini tebrik etmek ve kendisinden kulağıma küpe olacak bir şeyler duymak için bekledim. Sonunda görüştük ve böyle ayaküstü olmaz ama bana bir şey söyleyin, kulağıma küpe olsun, dedim. O da bana ''samimi olun'' dedi. Severek yapın işinizi. Sevmiyorsanız yapmayın. Ben sadece samimi olmaya ve sevdiğim şeyi yapmaya çalışıyorum. Tepkiler de işte bu kadar samimi ve sevimliydi. İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Bundan sonraki hedef nedir?

Yarışma için elbette bir sonraki buluşmamızın hakkını vermek. Orada sahne alacağım her an benim için bir gösteri. Fakat bizim Naif Bey ile buluşmamız daha eskiye dayanıyor ve yapmak istediğimiz şey daha çok çocukla buluşmak. Yani bundan sonraki değil de her zaman hedefimiz bu. Tabi böyle söyleyince sadece çocuklar için sahne alıyoruz zannedilebiliyor. Oysa biz ailelere gösteri yapıyoruz. Çocuklarla ayrıca sohbet etmek ise keyif aldığımız bir egzersiz. Yani çocuklarınızı evde bırakın demiyoruz. Çocuklarınızı da alıp, gösterimize gelin istiyoruz. Hedefimiz bunun hakkını vermek.

       

DÜŞÜNCELERİMİZDEN ÇOK DUYGULARIMIZ AĞIR BASIYOR

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyorsunuz. Bu projeler size nasıl ulaşıyor? Ve şimdiye kadar bu anlamda yaptığınız etkinlikler sonunda düşünceleriniz nelerdir?

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz ve daha çok olsun istiyoruz. Projeler bize genelde sosyal medya aracılığı ile ulaşıyor. Neredeyse tüm sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyoruz. Bu projelere ücretsiz olarak katılıyoruz. Bazen şehir dışında olması maddi bir iş birliği gerektiriyor, o kadar. Yaptığımız etkinlikler sonunda düşüncelerimizden çok duygularımız ağır basıyor. Çok mutlu oluyoruz. Çocuklar çok güzel gülüyorlar. Ayrıca huzurevi için de bir etkinliğimiz olmuştu. Çok güzel dostlar edindik. Vaktimiz oldukça da projelere ortak olmaya çalışıyoruz. 

YÜZLERCE CEVAPTAN DEĞERLİ BİR SORU

Şu an nerede izleyebilir insanlar sizi?

Naif Bey ile aileler için yaptığımız gösterimizi İzmit'te izleyebilirler. Ancak ileride turne de yapacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca, Naif Bey ile çalışmaya daha çok fırsat bulmak adına, organizasyonlar için bir ajansla çalışmaya karar verdik. Bunu bize ulaşmak zorlaşsın diye değil, daha sağlıklı ilerlemek için tercih ettik. Yakın arkadaşım Talha Burak Ocak ve Ocak Ajans ile iletişime geçip oyunumuzu şehirlerinize davet edebilirsiniz. O zamana kadar bizleri yine sosyal medya üzerinden izleyebilirler. Naif Bey ile kamera karşısında da sohbet etmeyi seviyoruz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan, internet sitemizden de izleyebilirler. Tabi Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında da boy göstermeye devam ediyoruz. Naif Bey ile televizyona göz kırpmak da hoşumuza gitmedi değil.

Peki sadece Naif Bey ile siz mi varsınız? Yoksa bir ekibiniz var mı?

Samimi bir şeyler yapmak için yola çıktık ve bize destek olanları da bu değere uygun şekilde tercih ediyoruz. Seyircinin karşısına Naif Bey ile birlikte çıkıyoruz fakat mutfağımız çok zengin. Mesela genelde kız kardeşim ilk seyircim olur. Onun zevkine ve bakış açısına çok güvenirim. Aramızdaki yaş farkı ile görüş birliği harika bir harman olabiliyor. Henüz Naif Bey sadece kafamın içinde dolandığı sıralarda, mutfakta, Naif Bey'i nasıl anlattığımı ve kardeşimin nasıl keyifle izlediğini unutmam. Veysel Sami Berikan ise en başından beri yanımızda oldu. O hem hocam, hem arkadaşım. Yüzlerce cevaptan değerli bir sorusu çok yol almamızı sağladı. Bir cümlesi ile bize destek olan bir sürü seyircimiz de bizim ekibimizden. Yani bizim kocaman bir ekibimiz var.

Sanatseverlerle paylaşmak istediğiniz ve onlara söylemek isteyeceğiniz bir şey var mı?

Güzel bir şey seviyorlar. Ne gerek var demeyip ilgilenenlere, ben ne anlarım demeyip eleştirenlere de sonsuz teşekkür ederiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Bilbo Baggins karakterine hayat veren Sir Ian Holm, hayatını kaybetti.

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Sedat Peker'den Alaattin Çakıcı açıklaması geldi. Çakıcı'nın kendisine etek giydireceği iddialarıyla ilgili konuşan Peker sert bir açıklamaya imza attı.

Sağlıklı ve nitelikli çocuk ve gençlerin yetişmesi için 30 yıldır okul dışı eğitim kampları düzenleyen Geleceğin Yıldızları’nın 2020 yaz programı hazır.

Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran, ikinci kitabı olan ''Z: Bir Kuşağı Anlamak''ta Türkiye’nin bilinen v...

Kadınların seks sırasında yaptıkları hatalar nelerdir? Erkekler kadar kadınların da dikkat etmesi gereken birçok unsur cinsel ilişki sırasında da büyük önem taşıyor. K...

Sosyal medyada düğün salonuna uçarak giren gelinin görüntüleri kullanıcıların beğenisini topladı.

Yazarlar
Website Security Test