Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gelişim Koleji’nde mizaç temelli eğitim

18.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Gelişim Koleji, öğrencilerin bireysel potansiyellerinin, mizaç yapısı temelinde hızlı, doğru ve tutarlı biçimde tespit edilmesi ve buna göre  çevresel şartları düzenleyebilmesi amacıyla 9 tip Mizaç Eğitim Modeli’ni öğrencilerine uyguluyor.

Mutlu, sağlıklı, üretken, uyumlu ve topluma katma değer sağlayan bireyler yetiştirmek için öğrencilerin  bireysel farklılıklarını tespit edebilen ve öğrencilerin bireysel potansiyellerini ortaya çıkarabilen eğitim uygulamalarından “9 tip Mizaç temelli Eğitim” programını Prof.Dr. Ziya Selçuk ve Mizaç Derneği uzmanlarının danışmanlığında yürüten Gelişim Koleji, programın uygulanması ile ilgili eğitimcilerine ; kendilerinin ve çocuklarının mizaç özelliklerini anlayabilmeleri için  velilerine  seminerler gerçekleştiriyor.Bu şekilde öğrencilerin eğilimleri, çalışma biçimleri ve gelecekleri kurgulanabiliyor. 

 Her çocuk başarılı olabilir…

Mizaç Temelli Eğitim Yaklaşımı sayesinde, rehber öğretmenlerin her bir öğrenciyi, mizaç yapısından yola çıkarak çok kısa sürede doğru ve tutarlı biçimde tanıması, problem oluşmadan riskleri tespit edip, önlenmesini sağlaması, algı, beklenti ve motivasyonlarına göre etkili yönlendirmeler yapması mümkün oluyor. Mizaç Temelli Eğitim Yaklaşımı, öğrencilerin bireysel potansiyellerinin, mizaç yapısı temelinde hızlı, doğru ve tutarlı biçimde tespit edilmesi ve ortaya çıkabilmesi için çevresel şartların nasıl düzenlenmesi gerektiği konularında eğitimcilere ve ailelere  rehberlik ediyor.

9 tip Mizaç Modeli Nasıl Uygulanıyor?

Sistemin ilk aşamasında, öğrencilerin hangi tarz mizaca sahip oldukları belirleniyor. Ardından ‘mizaç yapılarına’ uygun olarak, hangi öğrenciye nasıl bir eğitim verileceği, nasıl davranılacağı tespit edilebiliyor. Karakter ve kişiliğin çekirdeğini oluşturan mizaç yapısını temel alan sistem, insanın doğuştan gelen, şekillenen ama değişmeyen yapısal özelliklerini ifade eden huy kavramından yola çıkarak farklılıkları tespit ediyor ve bu farklılıklara uygun eğitim yaklaşımını belirlemeye olanak sağlıyor. Böylelikle her bir öğrencinin bireysel potansiyeli ortaya çıkartılıyor.  Öğrencinin bu ‘Dokuz Tip Mizaç’tan hangisini taşıdığını bilen öğretmen ise öğrencisi karşısında hangi sorun için hangi yaklaşımı uygulayabileceğini biliyor. Sistem anne-baba-çocuk ilişkisi üzerine de bir yol haritası sunması ve velilerle kurulacak iletişimde hem doğru hem de faydalı bir yaklaşımın belirlenmesi açısından da önemli. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fransa'da bulunan Alp Dağları’nda kaybolduktan 26 yıl sonra cenazesi bulunan Kayserili dağcının kaybolduğu dağda çektiği fotoğraf ortaya çıktı. Dağcılığı hobi olarak y...

İnsanların Mars'ta kolonize olma fikri sürekli gelişiyor ve şekilleniyor. Peki Mars'ı nasıl Dünya gibi yapabiliriz? Bu konuda alacak çok yolumuz var.

Elazığ’da bal sağımı sona ererken, iklim değişikliğinden dolayı bal üretiminde geçen seneye oranla yaklaşık 5 kat düşüş yaşandığı belirtildi.

Turan Dursun'un ölümünün 28. yıl dönümü.

İzmir Gümüldür'de bir dalış grubu deniz altında midye ve mısır yedi.

Önceki gün hayatını kaybeden Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tamer Keçecioğlu son yolculuğuna uzun yıllar g...

‘İnsanlara İnanın’ videosu 15 milyon kez görüntülenen ve ‘Size Bir Sır Vereyim mi?’ adlı kitabıyla tanınan girişimci, iş adamı, eğitmen Ziya Şakir Yılmaz, başarının il...

Yazarlar
Website Security Test