Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gelişim Koleji’nde mizaç temelli eğitim

18.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Gelişim Koleji, öğrencilerin bireysel potansiyellerinin, mizaç yapısı temelinde hızlı, doğru ve tutarlı biçimde tespit edilmesi ve buna göre  çevresel şartları düzenleyebilmesi amacıyla 9 tip Mizaç Eğitim Modeli’ni öğrencilerine uyguluyor.

Mutlu, sağlıklı, üretken, uyumlu ve topluma katma değer sağlayan bireyler yetiştirmek için öğrencilerin  bireysel farklılıklarını tespit edebilen ve öğrencilerin bireysel potansiyellerini ortaya çıkarabilen eğitim uygulamalarından “9 tip Mizaç temelli Eğitim” programını Prof.Dr. Ziya Selçuk ve Mizaç Derneği uzmanlarının danışmanlığında yürüten Gelişim Koleji, programın uygulanması ile ilgili eğitimcilerine ; kendilerinin ve çocuklarının mizaç özelliklerini anlayabilmeleri için  velilerine  seminerler gerçekleştiriyor.Bu şekilde öğrencilerin eğilimleri, çalışma biçimleri ve gelecekleri kurgulanabiliyor. 

 Her çocuk başarılı olabilir…

Mizaç Temelli Eğitim Yaklaşımı sayesinde, rehber öğretmenlerin her bir öğrenciyi, mizaç yapısından yola çıkarak çok kısa sürede doğru ve tutarlı biçimde tanıması, problem oluşmadan riskleri tespit edip, önlenmesini sağlaması, algı, beklenti ve motivasyonlarına göre etkili yönlendirmeler yapması mümkün oluyor. Mizaç Temelli Eğitim Yaklaşımı, öğrencilerin bireysel potansiyellerinin, mizaç yapısı temelinde hızlı, doğru ve tutarlı biçimde tespit edilmesi ve ortaya çıkabilmesi için çevresel şartların nasıl düzenlenmesi gerektiği konularında eğitimcilere ve ailelere  rehberlik ediyor.

9 tip Mizaç Modeli Nasıl Uygulanıyor?

Sistemin ilk aşamasında, öğrencilerin hangi tarz mizaca sahip oldukları belirleniyor. Ardından ‘mizaç yapılarına’ uygun olarak, hangi öğrenciye nasıl bir eğitim verileceği, nasıl davranılacağı tespit edilebiliyor. Karakter ve kişiliğin çekirdeğini oluşturan mizaç yapısını temel alan sistem, insanın doğuştan gelen, şekillenen ama değişmeyen yapısal özelliklerini ifade eden huy kavramından yola çıkarak farklılıkları tespit ediyor ve bu farklılıklara uygun eğitim yaklaşımını belirlemeye olanak sağlıyor. Böylelikle her bir öğrencinin bireysel potansiyeli ortaya çıkartılıyor.  Öğrencinin bu ‘Dokuz Tip Mizaç’tan hangisini taşıdığını bilen öğretmen ise öğrencisi karşısında hangi sorun için hangi yaklaşımı uygulayabileceğini biliyor. Sistem anne-baba-çocuk ilişkisi üzerine de bir yol haritası sunması ve velilerle kurulacak iletişimde hem doğru hem de faydalı bir yaklaşımın belirlenmesi açısından da önemli. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Bilbo Baggins karakterine hayat veren Sir Ian Holm, hayatını kaybetti.

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Sedat Peker'den Alaattin Çakıcı açıklaması geldi. Çakıcı'nın kendisine etek giydireceği iddialarıyla ilgili konuşan Peker sert bir açıklamaya imza attı.

Sağlıklı ve nitelikli çocuk ve gençlerin yetişmesi için 30 yıldır okul dışı eğitim kampları düzenleyen Geleceğin Yıldızları’nın 2020 yaz programı hazır.

Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran, ikinci kitabı olan ''Z: Bir Kuşağı Anlamak''ta Türkiye’nin bilinen v...

Kadınların seks sırasında yaptıkları hatalar nelerdir? Erkekler kadar kadınların da dikkat etmesi gereken birçok unsur cinsel ilişki sırasında da büyük önem taşıyor. K...

Sosyal medyada düğün salonuna uçarak giren gelinin görüntüleri kullanıcıların beğenisini topladı.

Yazarlar
Website Security Test