Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EÇEV’li annelere “Cumhuriyet ve Kadın” semineri

25.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet haftası etkinlikleri kapsamında Kültürpark Rotary Kulübü organizasyonu ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ev sahipliğinde Cumhuriyet ve Kadın semineri gerçekleştirildi.

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ev sahipliğinde vakıf merkezinde gerçekleşen seminere, EÇEV’den eğitim desteği alan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin anneleri katıldı. Açılışında EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu ve Kültürpark Rotary Kulübü Dönem Başkanı Aslıhan Akacar EÇEV’li annelere hoş geldin dediler.

CHP İzmir Milletvekili Av. Murat BAKAN ve Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılâpları Enstitüsü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkan Başyiğit’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde Cumhuriyet dönemi kadın hakları üzerine konular ele alındı. Sayın BAKAN, kadınlarımızı ilgilendiren ve halen ülkemizin gündeminde yer alan kadına şiddet, kadınların sosyal ve medeni haklarını ilgilendiren yasama çalışmaları konusunda bilgi paylaştı.

Sayın BAŞYİĞİT ise, Cumhuriyet ile birlikte Türk kadınlarının kavuştuğu kazanımlarla ilgili paylaşımda bulundu. Türk kadınlarının diğer ülke kadınlarına göre seçme ve seçilme gibi birçok medeni haklarına daha erken ulaştığına dikkat çekti. 1930’lu yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin modern bir ülke olma yolunda ilerlediğini ve kadınların toplum içindeki statüsünü hayatı iyileştirmek için çalıştığını vurgulayan Başyiğit; “Türkiye Cumhuriyeti, kadınlara milletvekili olma hakkını 1934’te verirken, Fransız İhtilalı ile toplumsal değişimin öncüsü durumundaki Fransa 1946’da, medeni kanununu örnek alıp uyguladığımız İsviçre ise 1971’de kadınlara seçme seçilme haklarını vermiştir. Bu açıdan, Cumhuriyetin kadınlara verdiği değer tüm dünyaya öncü ve örnek olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Ege Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Yasemin Reşitoğlu ve Kültürpark Rotary Kulübü Dönem Başkanı Aslıhan Akacar, CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan’a ve Yrd. Doç. Dr Türkan Başyiğit’e teşekkür belgelerini takdim ettiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından düzenlenen, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) tarafından kabul edilen “TÜBİTAK 4004 Okul Öncesi Eğ...

Fransa'da bulunan Alp Dağları’nda kaybolduktan 26 yıl sonra cenazesi bulunan Kayserili dağcının kaybolduğu dağda çektiği fotoğraf ortaya çıktı. Dağcılığı hobi olarak y...

İnsanların Mars'ta kolonize olma fikri sürekli gelişiyor ve şekilleniyor. Peki Mars'ı nasıl Dünya gibi yapabiliriz? Bu konuda alacak çok yolumuz var.

Elazığ’da bal sağımı sona ererken, iklim değişikliğinden dolayı bal üretiminde geçen seneye oranla yaklaşık 5 kat düşüş yaşandığı belirtildi.

Turan Dursun'un ölümünün 28. yıl dönümü.

İzmir Gümüldür'de bir dalış grubu deniz altında midye ve mısır yedi.

Önceki gün hayatını kaybeden Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tamer Keçecioğlu son yolculuğuna uzun yıllar g...

Yazarlar
Website Security Test