Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaz tatilini en verimli nasıl geçirebilirim?

16.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Psikolog Melek Demir, yaz tatilin başlamasıyla beraber ailelerin çocukları eve kapatıp bilgisayar ve televizyon izletmesi yerine, onlara çocuk olma fırsatı vermesi gerektiğini belirtti.

Okulların kapanmasıyla birlikte yaklaşık 20 milyon öğrenci için 3 aylık bir yaz tatili başladı. Diyarbakır’da bulunan Persona Psikoterapi Eğitim ve Danışmanlık Merkezinden Psikolog Melek Demir, çocukların yaz tatilini verimli geçirmelerinin onların gelişimi açısından önemli olduğunu vurgulayarak ailelere bazı tavsiyelerde bulundu. Yaz tatilinin ebeveynler ve çocuklar arasında iletişim bağını güçlendirmek için güzel bir fırsat olduğunu vurgulayan Demir, “Aileler ilk başta çocuklara çocuk olma fırsatı tanıyacak. Karneler iyi veya kötü gelmiş olabilir ama unutmamalıyız ki çocuklar günün büyük bölümünü okullarda geçiriyor. Okuldan geriye kalan kısım aile ile geçirilen vakit. Hatta çoğu zaman yapmak istedikleri şeyi ailece yapamıyorlar. Çünkü herkesin belli bir yoğunluğu olmuş oluyor ama tatil süreci bize bunların aksine çok güzel fırsatlar sunuyor. Çocuklarla aramızdaki iletişim bağını güçlendirmek, duygusal bağımızı güçlendirmek adına aslında çok büyük bir fırsattır yaz tatili. Çünkü okul döneminde çocuklarla bu tür vakit geçirme durumları biraz daha az oluyor. Bu iletişim ve duygusal bağ anlamında daha da zayıf hale getirebilir” diye konuştu. 

“Çocuklara sokakta oyun oynama fırsatı verin” 
Yaz tatilini verimli bir şekilde geçirebilmek için çocuklara sokakta oyun oynayabilme şansı tanınması gerektiğini dile getiren Demir, “Sokakta oyun oynamanın şöyle bir anlamı var. 5 duyu organımıza hitap eden en güzel şey oynamadır. Eskiden bizim yaşadığımız ama şuan çocuklarımızın sahip olamadığı ve onlara o fırsatı tanımadığımız ama aslında biraz zorlarsak şartları sağlayabileceğimiz bir sokak oyunu şeklinde sağlayabileceğimiz şeyler onlar için çok verimli olacak ve 5 duyu organını da geliştirecek oyunlar arasında olacak. Bu durum yaz tatilinin onlar için verimli geçmesini sağlayacak. Çocuklarımızı eve kapatmıyoruz. Sokakta oynamalarına izin veriyoruz. Bunların ötesinde tatil demek bilgisayar, televizyon demek değil. Bilgisayar ve televizyon konusunda çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bilgisayar ve televizyonu azaltıp bu kuralları koymamız gerekiyor. Bu kurallar sadece okul içerisinde değil çünkü bilgisayar ve televizyon sadece çocukların ders çalışmasını engelleyen bir kavram değil aynı zamanda çocukların gelişimini de engelleyen bir kavram. Bu nedenden dolayı bir sınırlama getirilmesi gerekiyor. Onun ötesinde sokakta oynamak onlar için çok daha iyi. Eve kapatmak yerine dışarıda oynamalarına zemin hazırlamak” ifadelerini kullandı. 

“Birlikte aktiviteler yapılmalı” 
Tatili verimli geçirmenin bir diğer yolunun da ailenin beraber yapamadıkları etkinlikleri yapmasında geçtiğini aktaran Demir, şunları kaydetti: 
“Yani ailenin kendi içerisinde sağlıklı olabilmesi için enerji kaynaklarından bir tanesi beraber aktivitelerdir. Birlikte pikniğe gitmek ya da uzun süredir görmek istediğiniz ama göremediğiniz yerleri görmek. Bir diğer önemli nokta da spordur. Tenis, basketbol, yüzme gibi çocuğun hayatında enerjisini attırabilecek ve aynı zamanda dışarıda açık havada yapabilecekleri sporları yapmak. Onlara çocuk olabilme şansını vermeliyiz. Bunları unutmamak gerekiyor. Tatil diye derslerden bağımsız kalmıyoruz. Düzenli olarak tatilimizin belli bir bölümünü ders çalışma saati olarak belirlememiz gerekiyor. Bu ders çalışma saatini de aktivitelerimizden önce yapmamız gerekiyor. Çünkü çocuğun bu sorumluluk ve bu bilince sahip olması gerekiyor. Çocuklara çok ağır olmayacak bir program hazırlamamız gerekiyor. Bir diğeri de çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak. Bunlar çocuğun tatili en verimli şekilde geçirmesine yardımcı olur.” 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Sedat Peker'den Alaattin Çakıcı açıklaması geldi. Çakıcı'nın kendisine etek giydireceği iddialarıyla ilgili konuşan Peker sert bir açıklamaya imza attı.

Sağlıklı ve nitelikli çocuk ve gençlerin yetişmesi için 30 yıldır okul dışı eğitim kampları düzenleyen Geleceğin Yıldızları’nın 2020 yaz programı hazır.

Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran, ikinci kitabı olan ''Z: Bir Kuşağı Anlamak''ta Türkiye’nin bilinen v...

Kadınların seks sırasında yaptıkları hatalar nelerdir? Erkekler kadar kadınların da dikkat etmesi gereken birçok unsur cinsel ilişki sırasında da büyük önem taşıyor. K...

Sosyal medyada düğün salonuna uçarak giren gelinin görüntüleri kullanıcıların beğenisini topladı.

20’nci yılında İstanbul markasını merkezine alan MARKA Konferansı, İstanbul’un sadece bugününü konuşmayı değil geleceği için çözüm üretmeyi de hedefliyor.

Yazarlar
Website Security Test