Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mars'ı insanlardan önce onlar işgal edecek

21.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kızıl Gezegen Mars'ı bakteriler insanlardan önce istila edecek.

Kızıl Gezegen Mars, güneş sistemimizde Dünya'dan sonra yaşama ihtimalimizin en yüksek olduğu gezegen. Ancak atmosferi şu an yaşam için elverişli değil. İnsanların Mars'ta kolonileşmesi için öncelikle Mars atmosferini şekillendirmemiz gerekiyor. Bunun için çalışmalar sürüyor. İnsanlı ilk Mars görevlerinin 2030'larda başlaması bekleniyor. 

Mars hakkında yapılan keşiflerle ulaşılan sonuçlara baktığımızda Mars'ın bir zamanlar atmosferinin ve denizlerinin olduğunu görüyoruz. Ancak yaşadığı yıkıcı felaketlerden sonra Mars şu anki görünümüne döndü. Çok ince kalan atmosferi gezegeni güneş ışınlarından yeterince koruyamayadığı için gezegenin üstündeki demir elementi paslandı ve Mars kızıl bir gezegene dönüştü. Bu renk antik çağlarda Mars'ı kötülük sembolü olarak görülmesini sağladı. 

Mars'ı kolonileştirmek için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Gezegen eğer Dünya'ya yakın olsaydı kolonileşme işi çoktan bitmişti diyen bilim insanları bile var. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk Tesla Roadster'ı Mars'ın yörüngesine gönderdi. Bu insanlı görevlerden önce küçük bir testti. Şimdi ise Mars'a nasıl ucuz ve fazla yük gönderebiliriz bunu düşünüyoruz. Mars görevleri ve projeleri olan şirketlerin birincil düşünceleri de bu.

Mars'ta kolonileşmek için bilim insanlarının bir fikri var. Dünya'daki sularda bulunan 'siyanobakteriler' çok az güneş ışığıyla fotosentez yapabiliyor. Fotosentez, bildiğiniz gibi havada bulunan karbondioksiti alıp havaya oksijen kazandıran bir işlem. Ve bu işlem Mars'ın atmosferini Dünya gibi yaşanabilir kılmamız için harika bir yöntem olabilir. Özellikle Dünya'da sıcak çöllerde, sularda vb. yerlerde yaşayabilen bu bakteri Mars görevi için çok uygun görünüyorlar. Ayrıca bu keşif sadece Mars için değil Dünya için de çok önemli. Çünkü gezegenimizin atmosferi de bizim sebep olduğumuz iklim değişikliği sebebiyle büyük tehdit altında.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Okul öncesi İngilizce Eğitimi İzmir Çakabey Okullarında. Okul öncesi dönemde Türkiye’de ilklere imza atan Özel Çakabey Okulları, ''MavişehirAnaokulunda'' Türkçe-İngili...

Dünya, Güneş'in yörüngesinde nasıl dönüyor?

10 çocuk doğuran Finlandiyalı anne sosyal medyanın gündeminde.

40 yıldır mağarada yaşayan adam 3 dil biliyor.

Yeni bir araştırma sade kahve içenler hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

Irmak Ünal ve Mustafa Sandal beraberler mi? Peki Irmak Ünal kimdir, kaç yaşında?

Köpek saldırısı nedeniyle şikayetçi olarak sahibine pitbull'un sahibine dava açsalar da, eskisi gibi rahat yürüyemeyen 12 yaşındaki Soner Edis, vücudundaki izler neden...

Yazarlar
Website Security Test