Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mars'ı insanlardan önce onlar işgal edecek

21.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kızıl Gezegen Mars'ı bakteriler insanlardan önce istila edecek.

Kızıl Gezegen Mars, güneş sistemimizde Dünya'dan sonra yaşama ihtimalimizin en yüksek olduğu gezegen. Ancak atmosferi şu an yaşam için elverişli değil. İnsanların Mars'ta kolonileşmesi için öncelikle Mars atmosferini şekillendirmemiz gerekiyor. Bunun için çalışmalar sürüyor. İnsanlı ilk Mars görevlerinin 2030'larda başlaması bekleniyor. 

Mars hakkında yapılan keşiflerle ulaşılan sonuçlara baktığımızda Mars'ın bir zamanlar atmosferinin ve denizlerinin olduğunu görüyoruz. Ancak yaşadığı yıkıcı felaketlerden sonra Mars şu anki görünümüne döndü. Çok ince kalan atmosferi gezegeni güneş ışınlarından yeterince koruyamayadığı için gezegenin üstündeki demir elementi paslandı ve Mars kızıl bir gezegene dönüştü. Bu renk antik çağlarda Mars'ı kötülük sembolü olarak görülmesini sağladı. 

Mars'ı kolonileştirmek için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Gezegen eğer Dünya'ya yakın olsaydı kolonileşme işi çoktan bitmişti diyen bilim insanları bile var. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk Tesla Roadster'ı Mars'ın yörüngesine gönderdi. Bu insanlı görevlerden önce küçük bir testti. Şimdi ise Mars'a nasıl ucuz ve fazla yük gönderebiliriz bunu düşünüyoruz. Mars görevleri ve projeleri olan şirketlerin birincil düşünceleri de bu.

Mars'ta kolonileşmek için bilim insanlarının bir fikri var. Dünya'daki sularda bulunan 'siyanobakteriler' çok az güneş ışığıyla fotosentez yapabiliyor. Fotosentez, bildiğiniz gibi havada bulunan karbondioksiti alıp havaya oksijen kazandıran bir işlem. Ve bu işlem Mars'ın atmosferini Dünya gibi yaşanabilir kılmamız için harika bir yöntem olabilir. Özellikle Dünya'da sıcak çöllerde, sularda vb. yerlerde yaşayabilen bu bakteri Mars görevi için çok uygun görünüyorlar. Ayrıca bu keşif sadece Mars için değil Dünya için de çok önemli. Çünkü gezegenimizin atmosferi de bizim sebep olduğumuz iklim değişikliği sebebiyle büyük tehdit altında.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Sedat Peker'den Alaattin Çakıcı açıklaması geldi. Çakıcı'nın kendisine etek giydireceği iddialarıyla ilgili konuşan Peker sert bir açıklamaya imza attı.

Sağlıklı ve nitelikli çocuk ve gençlerin yetişmesi için 30 yıldır okul dışı eğitim kampları düzenleyen Geleceğin Yıldızları’nın 2020 yaz programı hazır.

Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran, ikinci kitabı olan ''Z: Bir Kuşağı Anlamak''ta Türkiye’nin bilinen v...

Kadınların seks sırasında yaptıkları hatalar nelerdir? Erkekler kadar kadınların da dikkat etmesi gereken birçok unsur cinsel ilişki sırasında da büyük önem taşıyor. K...

Sosyal medyada düğün salonuna uçarak giren gelinin görüntüleri kullanıcıların beğenisini topladı.

20’nci yılında İstanbul markasını merkezine alan MARKA Konferansı, İstanbul’un sadece bugününü konuşmayı değil geleceği için çözüm üretmeyi de hedefliyor.

Yazarlar
Website Security Test