Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP; İzmir adayı neden gecikti?..

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara, İstanbul başta, CHP’nin “Belediye başkan adaylarını açıklamadığı” il sayısı çok azaldı, bu illerin başında da İzmir geliyor.

Herkeste bir merak; “İzmir adayı neden açıklanamıyor?”

Doğrusu her hafta CHP İzmir İl Başkanlığına uğrayan beni de aynı merak sardı; “Neden bu kadar gecikti?..”

Buradakilere soruyorum, “öyle tatmin edici bir cevap” alamıyorum, kimi “Kılıçdaroğlu mutlaka bir kadın aday arıyor” diyor, kimi “Aziz Başkan yeniden aday gösterilecekmiş, ortalık erken karışmasın diye zaman kazanıyorlar” diyor, kimi “Ankara’da talipleri çok, birbirlerini yiyorlar” diyor, diyorlar da, diyorlar.

Açtım, “CHP’yi yakından tanıyan, üstlerde arkadaşları olan” bir gazeteci arkadaşımı, ona sordum, hemen karşılık verdi; “Durmadan eğilim yoklaması yapıyorlar, hep çok farklı olarak ‘Aday olmayacağım’ diyen Aziz Kocaoğlu çıkıyor. Son yoklamada, diğer bütün adayların aldığı toplam oydan fazlası çıktı, Kocaoğlu’na. Şaşkınlar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Aziz Kocaoğlu’na da ‘Yeniden sen aday ol’ diyemiyorlar. İşleri güç, kendileri ettiler, kendileri buldular. Ankara, İstanbul derken, başlarına İzmir sorununu çıkardılar. Bu CHP hep böyledir, Allah kolaylık versin!..”

Ben naklediciyim, yorum yok!..

  

Ne hâldeyiz; utanıyorum!..

 

Gazetelerde haber: “TBMM’ye milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için 17 yeni fezleke geldi. Gelen fezlekelerden birinin yaklaşık bir yıldır tedavi altında ve henüz Meclis’te yemin etmemiş olan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Baykal’a ait olduğu ortaya çıktı.”

 

Haberin “özeti” bu; daha 3 – 4 paragraflık devamı da var. Ne var ki, “onca uzun” haberde, gazete haberciliğinin 5N, 1K (Ne / Neden / Nasıl / Nerede / Ne zaman / Kim) ilkesinin en önemli sorularından biri ve cevabı yok.

“Fezleke NEDEN hazırlanmış”; bu sorunun cevabını en büyükler dahil 8 gazetenin haberini okuyarak aradım; yok, yok, yok!..

İnsan merak ediyor; “bunca zamandır evinde hasta yatağında yatan”, Meclis’e bile gelemeyerek yemin edemeyen Baykal, “ne suç işlemiş” ki, hakkında fezleke hazırlanmış?..

Bıraktım gazeteciyi, gazete okuyan bir vatandaş bile merak etmez mi?..

Ne yazık ki, “her gün”, evet her gün, böyle yüzlerce ve yüzlerce “eksik / hatalı / yanlışlı” haberle karşılaşıyorum gazetelerde ve utanıyorum.

Hadi, “3 haber ajansından gelen haberler” ile gazete çıkarılıyor, hiç olmazsa “o ajans haberlerindeki, eksikler, hatalar, yanlışlar” düzeltilmez mi?.

Bu haberleri yazanlar, diyelim ki, “5N, 1K’dan nasiplerini almamışlar”, peki ama “düzelerek, eksikleri tamamlatarak yazı işlerine vermeleri gereken” şefler ve de nihayet yazı işlerinde “bu eksik ve hatalı” haberi gazeteye koyan müdürler ne işe yarıyor; “maaş alıp”, keyiflerine bakmaya mı?..

İşte onun için halk da, ilgililer de, yetkililer de “mesleğimizi ve bizleri ciddiye almıyorlar”; aşağılamaların, hakaretlerin bini bir para!..

 

 

Köpek ve Profesör!

 

Gazetelerde haber: “Osmaniye’de bir köpeğin yüzüne asit ya da kezzap döküldü ve kulakları kesildi. Köpek Gaziantep’e getirildi ve bir Veteriner kliniğinde tedaviye alındı. Yapanlar aranıyor.”

Bu vahşet durmuyor, birkaç günde bir yurdun bir yerinden “benzer” bir haber geliyor. Kedilerle, kuşlarla ilgili vahşet haberi de TV’lerden eksilmiyor.

Bir ülkede “İlahiyat Fakültesi’nde ders veren” bir Profesör; “Köpek giren eve melek girmez” fetvası verebiliyor ve o Profesör hâlâ görevine devam ediyorsa, ben şaşıyorum; “Neden bu olaylara şaşırıyoruz?”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

turgay renklikurt

06.01.2019 - 11:07
enfes...
Diğer Haberler

Mars'ta görevine devam eden Curiosity'den yeni bir keşif geldi. Curiosity, Mars'ta yaşam olabileceğini gösteren gaz seviyeleri tespit edildi.

Dünya ve Mars'ta iki ayrı renkte gün batımı son zamanlarda popüler bir konu oldu. Peki dünyamızda kızıl renkte batan güneş, Mars'ta neden mavi renkte batıyor?

Işık yılı nedir, nasıl ölçülür? Işık yılı kavramının olabildiğince basit anlatımı haberimizde.

Yapay zekâlar, ileriki yıllarda eğitim sistemlerinin içine dâhil olacak ve öğrencilerin puanlarına karar verecek.

Rusya’nın Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan ve Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine çarpan yıldırım videosu sosyal medyada gündem oldu.

SpaceX şirketi 60 tane internet uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. SpaceX uyduları gönderdiğini Twitter hesabından duyurdu.

Türkiye Mars'a gitmek isteyen ülkeler arasında birinci oldu. NASA'nın Mars projesinde isim başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye bir günde liderliği ele aldı.

Yazarlar
Website Security Test