Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kılıçdaroğlu neden sinirli?..

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi'nin istifası üzerine, Ankara'daki "Bir Bilenim'e" telefon ettim. Aktif politikayı bırakmış (CHP'li) bir Bilenim'e sordum; "Neler oluyor CHP'de?."

Telefonda bir süre sessizlik oldu, sonra cevap geldi; "Sayın Genel Başkan'a bir şeyler oldu. Sinirli, öfkeli bir süreç yaşıyor. Onu hiç böyle görmemiştik. Ve bu hava içinde kararları pek salim olamıyor. Çok şey yüze göze bulaştı, istifalar Genel Sekreter'e kadar ulaştı, etrafında ona en yakın olanları bile kırdı. Sebebi ne, onu da bilen ok, her kafadan bir ses çıkıyor. Bu hava içinde seçim süreci nasıl geçilecek ve asıl seçimlerden sonra ne olacak, herkes endişe içinde bekliyor. Ankara'dan çıkan dalgaları, sizler Ege'de, İzmir'de hissetmiyor musunuz? Okuduklarıma, dinlediklerime göre, şiddetli dalgalar oraları da vuruyormuş. Burada 'önce seçilen sonra Aziz Kocaoğlu'nun adamı' denilerek değiştirilen adaylar konuşulup duruyor, iş gerçekten oralara kadar vardı ise, birlik, beraberlik nasıl sağlanacak, sen de onu bana anlat" dedi.

Kendisine "Yorum yok" dedim, teşekkür edip telefonu kapadım. Allah kolaylık versin, CHP'lilere. İşleri güç!..

 

Hangi Parti kârlı çıkacak?

Birçok gazeteye, birçok partinin seçim bürolarına girdim, çıktım. Hatta Ayvalık'taki, Kula'daki, Marmaris'teki, Bodrum'daki, Fethiye'deki arkadaşlarıma bile sordum. Anladım ki; Millet ve Cumhur İttifaklarında "yerel bazda çıkan anlaşmazlıklar" ve de "partilerinde aday olamayınca, istifa edip başka partilerden aday olanlar" sandığı çok etkileyecekler.

Bu trafikten en kârlı çıkacak partiler de, DSP / DYP ve HDP gibi görünüyor, ittifak partilerinde hemen hemen "eşit" kayıplar olacak.

 

Bu nasıl şehir gazeteciliği?

 

İzmir Hilton Oteli'nin çevresi "İzmir'de yayınlanan gazetelerin çoğunun mutfaklarının olduğu" bir mekandır; çapı bir kilometreyi geçmez.

Hilton merkezli bu daire, İzmir'de "trafik keşmekeşinin en yoğun olduğu" bir yerdir; bu gazetelerde çalışan en yetkilisinden, stajyer muhabirine, genel müdüründen, şoförüne kadar yüzlerce insan, bu keşmekeşi her gün görür, yaşar, kızar, öfkelenir amma...

İş "gazetecilik görevine gelince" her şey unutulur; yahu, hayatınızı etkileyen  "işinize her sabah sinir içinde gelmenize yol açan" o keşmekeşin, kaosun "haber değeri" yok mudur; orada yüzlerce iş yeri ve binlerce çalışanı var; "bu keşmekeş" haber olmaz mı?

Neden o gazetelerin bir tanesi, "bu konuyu bir kampanya hâline getirmez", her gün o keşmekeşin resimlerini, "sorun halledilene kadar" sayfalarına koymaz, ilgililerden, yetkililerden hesap sormaz?

Hilton'un etrafında daracık sokaklar ve daracık caddeler(!) vardır; bunların iki yanı park etmiş otolarındır, hatta çok zaman otolar bir tarafı tekli, öte tarafı ikili park halindedirler!

Bitmedi, bazıları da "iki yönlüdür, gidiş ve geliş"; dahası oralarda hastaneler vardır, ambulansların vızır vızır işlemesi gerekir, Allah korusun bir yangında, itfaiye nasıl müdahale edecektir?

Bunlar yazılmazsa, haber yapılmazsa, "sorunu çözdürecek" bir tavır konulmazsa, "şehir gazetelerinin görevi" nedir?

"Tiraj" diye ağlayan gazeteciler, "böyle haberleri sayfalarına taşımazlarsa", vatandaş o gazeteleri neden alacaktır?

"Dünyayı, Vatanı, Milleti kurtaran" ve "ulusal" dediğimiz gazeteler vardır; gazetelerinin görevi ise "beldelerini kurtarmaktır ; sayfalarını bülten ve ajans haberleriyle doldurmak değil!

Okuyucu da, tiraj da "öyle gelir"; bir zamanların ülkenin en büyük gazetelerine meydan okuyan ve Ege'de baş eğdiren Yeni Asır'ı gibi!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Boston Dynamics geliştirdiği robotlarla dünyayı şoke etmeye devam ediyor. Boston Dynamics'in geliştirdiği köpek robotlar tonlarca ağırlığındaki kamyonu çekiyor.

İsrail'in Ay'a inmesi için tasarladığı uzay aracı uydumuz Ay'a inmede başarısız oldu.

Event Horizon Telescope (EHT) ile çekilen ve dün (10 Nisan 2019 Çarşamba) yayınlanan ilk Kara Delik fotoğrafının nasıl çekildiğinin bilimsel açıklaması haberimizde.

Bilim insanları 10 Nisan 2019 Çarşamba (Bugün) ilk kez bir kara deliği görüntülemeyi başardıklarını açıkladılar ve elde edilen fotoğrafı da paylaştılar.

SpaceX, yeni oyuncağı Falcon Heavy Block 5 Roketi'nden görüntüler paylaştı. SpaceX şirketi Twitter'daki resmi hesabından 48 saat içinde parçaları birleştirilen Falcon ...

Yenildiği zaman ağzından ve burundan duman çıkaran dondurma büyük ilgi gördü.

Amazon drone (İnsansız hava aracı) ile kargolarını dağıtmaya başlamıştı.

Yazarlar
Website Security Test