Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bilim insanları 10 Nisan'da ne açıklayacak?

2.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilim insanları 10 Nisan 2019 tarihini göstererek çok önemli bir buluş açıklayacaklarını ifade ettiler.

Bilim insanları 10 Nisan 2019 Çarşamba günü çığır açan bir keşif paylaşacaklarını bildirdiler. Avrupa Güney Gözlemevi'ndeki bilim insanları 10 Nisan'da karadeliklerle ilgili çok önemli bir bilgi paylaşacaklarını duyurdular.

EHT olarak da adlandırılan, Event Horizon Telescope-EHT, yani Olay Ufku Teleskobu, 2017 yılında bulunduğumuz, Samanyolu Galaksisi'nin, merkezinde bulunan Sagittarius A* kara deliğini izlemek için çalıştırılmıştı. İşte bu konuyla alakalı çok önemli bulguların paylaşılacağı söylenen basın toplantısı 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 15.00'te yapılacak. Bu önemli basın toplantısı Avrupa Güney Gözlemevi ve Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da sosyal medyada paylaşılacak ve Youtube'dan canlı izlenebilecek.

Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT) ile amaçlanan Samanyolu Galaksisi merkezindeki Sagittarius A* isimli kara deliğin etrafındaki olay ufkunu görüntülemekti. Olay ufku, ışığın artık kaçış hızına ulaşamayacağı bir kara deliğin dışındaki nokta olarak tarif ediliyor ve uzmanlara göre görüntülemek zor olsa da teorik olarak mümkün.

Olay Ufku Teleskobu, dünya çapında 10'dan fazla teleskop ve 14 kurumum katılımıyla 2017'den bu yana radyo dalgalarında Sagittarius A*'yı inceliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Dogru soz

09.04.2019 - 08:25
Bir kara deligi goruntulediler heralde. Sonuc da ekonomimiz duzelmeyecek ama onemli bir ispat.

semih sahin

03.04.2019 - 09:56
ulan bende ufolarin gercek oldugunu uzaylilarla iletisime gectiklerini falan aciklayacaklarini sandin peehhh :))
Diğer Haberler

Küresel Limit Aşım Günü nedir? Limit Aşım Günü Türkiye için ne zaman, hangi tarih? Bu yıl Türkiye için 27 Haziran (yarın); dünya geneli için ise 29 Temmuz olarak belir...

Mars'ta görevine devam eden Curiosity'den yeni bir keşif geldi. Curiosity, Mars'ta yaşam olabileceğini gösteren gaz seviyeleri tespit edildi.

Dünya ve Mars'ta iki ayrı renkte gün batımı son zamanlarda popüler bir konu oldu. Peki dünyamızda kızıl renkte batan güneş, Mars'ta neden mavi renkte batıyor?

Işık yılı nedir, nasıl ölçülür? Işık yılı kavramının olabildiğince basit anlatımı haberimizde.

Yapay zekâlar, ileriki yıllarda eğitim sistemlerinin içine dâhil olacak ve öğrencilerin puanlarına karar verecek.

Rusya’nın Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan ve Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine çarpan yıldırım videosu sosyal medyada gündem oldu.

SpaceX şirketi 60 tane internet uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. SpaceX uyduları gönderdiğini Twitter hesabından duyurdu.

Yazarlar
Website Security Test