Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elon Musk kimdir? Musk'ın Şirketleri ve çılgın projeleri

10.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Elon Musk kimdir? Elon Musk'ın şirketleri ve çılgın projeleri neler? Elon Musk'ın şirketleri hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? Elon Musk'ın gelecek planları nelerdir? Elon Musk kaç yaşında? Elon Musk'ın hayatı girişimciler için ilham kaynağı oldu.

Elon Musk son yaptığı açıklamayla yine medyada geniş yer bularak gündeme oturdu. 48 yaşındaki iş insanı sahibi olduğu nöroteknoloji firması Neuralink'in projesini pazarlarken, 5 yıl içinde dil öğrenme zorunluluğunun ortadan kalkacağını söyleyerek yine heyecan verici bir açıklamaya imza attı.

Yürütülen projeyle önümüzdeki yıl içinde ilk kez bir Neuralink cihazını insan beynine bağlayabileceğini umduğunu söyleyerek, dil bilme gibi donanımların insana yüklenebileceğinden bahsetti. 

"Beyninizdeki herhangi bir yerle arayüz kurulabilir, bu yüzden cihaz görme yeteneğinizi iyileştirebilir" diyen Musk, ilk nesil cihazların beyin yaralanmalarını ve bozukluklarını tedavi etmeye odaklanmasına rağmen, daha sonra bunların çok daha fazlasının gerçekleşebileceğini ekledi:

"5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hala yapabiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin."

ELON MUSK KİMDİR?

Çoğunlukla SpaceX ya da Tesla şirketleri ile tanınan Musk'ın aslında daha pek şirketi, girişimi, projesi ve fikri var. Özetle söylemek gerekirse Elon Musk, sözleriyle ve verdiği kararlar ve yaptığı yatırımlar ile insanlığın geleceğini inşaa etmeye çalışıyor; en azından deniyor. Peki Mars'a gidecek roketler ve elektrikli araçlar dışında neler düşünüyor?

Annesi Kanadalı, babası Güney Afrikalı olan Musk, Güney Afrika’nın başkentlerinden birisi olan Pretoria’da dünyaya geldi. Daha bir çocukken kendi kendine yazılım öğrenen Elon, 12 yaşında ilk yazılımını geliştirdi. Bu yazılım bir uzay oyunu Blastar uzay oyununu 500 dolara sattı. Stanford Üniversitesi’nde doktorasını yapan Musk, 1999 yılında PayPal’ın atası olan X.com’u kurdu. 2002 yılında ise şu an tüm dünyanın konuştuğu SpaceX’i kurdu.

Musk, Güney Afrika'nın başkenti Pretoria’da Kanadalı bir anne (kızlık soyadı; Haldeman) ve Güney Afrikalı bir babanın (Errol Musk) oğlu olarak doğdu.

İlk yazılımını 500 dolara sattı

Elon, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolar'a satarak ilk yazılım satışını yaptı.

Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Musk, Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu. 1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” ABD’ye taşınmak istiyor ve şöyle diyordu: "Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer."

1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen's Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da,[3] Fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

Lisans eğitimleri ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, Musk girmek istediği, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

Elon Musk'ın şirketleri ve faaliyet gösterdiği sektörlerin ana hatları şöyle;

SpaceX: Uzay araştırmaları
Tesla: Otomotiv
SolarCity: Enerji
Starlink: Telekomünikasyon
The Boring Company: Alt yapı ve tünel inşaat şirketi
Hyperloop: Ulaşım
OpenAI: Yapay Zeka araştırma şirketi 
Future of Life Institute: Yapay Zeka kaynaklı varoluşsal riski araştırma şirketi
Neuralink: Beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketi

Elon Musk, şirketlerini ve projelerini tanıtırken en çok altını çizdiği kelime "inovasyon" oluyor. Musk, dünyanın bilgi çağında olduğunu söyleyerek, bilginin olabildiğince hızlı iletilmesi gerektiğini savunuyor. Nitekim kurduğu şirketler ve faaliyet gösterdikleri alanlar dünyada bilginin çok hızlı yayılması, ticaretin ve insanlık arasında olan tüm ilişkilerin de maksimum hızda olması için belirlenmiş durumda.

Örneğin SpaceX'e bağlı Starlink girişimi tüm dünyaya hızlı ve ucuz internet oluşturulması için Dünya yörüngesine binlerce günümüzdeki karşılığı "baz istasyonu" olan uyduların yerleştirilmesi fikridir. Yörüngede dönen binlerce, baz istasyonu görevi üstlenen uydu sayesinde dünyanın her yerine ucuz ve hatta bedava ile şimdiye kadarki en hızlı internet hedefleniyor.

Elon Musk'ın kurduğu tüm şirketler ve yürüttükleri projelerdeki temel hatları şöyle sıralayabiliriz;

Kullanılan enerjinin yenilenebilirliği, kullanılan araçların yüksek performans vererek doğaya en az zarar vermesi veya zararın sıfır olması, internet gibi hizmetlerin tüm dünyada ve hızlı bir şekline ulaşımın olması, şehirlerdeki kalabalığın ve trafik yoğunluğunun en aza indirilmesi, ulaşımda dünya tarihinde eşi görülmemiş hızlara ulaşmak, tüm dünyada çok hızlı ve genişleyen yapay zeka teknolojisi üzerine araştırmaların yapılması ve insan beyni ile birleştirilip gezegenin yararına çalıştırmak. Musk'ın projelerinde final bölümünü ise Mars'a gitmek oluşturuyor. Elon Musk kurduğu tüm şirketlerin kârını Mars'a gitmek için kullanacağını sıklıkla dile getiriyor.

ELON MUSK'IN TÜM ŞİRKETLERİ VE PROJELERİNİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Elon Musk'ın merakla beklenen Neuralink projesi canlı olarak tanıttı. Neuralink nedir? Elon Musk'ın tanıttığı insan beyni ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kura...

Hollandalı görsel tasarımcı Bas Uterwijk, bir yazılım ile Hristiyanlığın kurucusu Hz. İsa'nın portresini oluşturdu.

Brezilya'daki Estadual de Campinas Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ülkedeki yağmur ormanlarına özgü bir kurbağa türüğünde ilk kez çok eşliliğe rastlandığı...

Yapılan araştırmaya göre ilk kez insan dokularında mikroplastiklere rastlandı.

Ağustos ayının 12'sini 13'üne bağlayan gece Perseid meteor yağmuru yaşanacak. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, h...

Markaların internet görünürlüğü her geçen gün daha da önemli bir hale geliyor. İnsanlar artık tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden araştırarak karar veriyor. Bu durum ...

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX Uzaya ilk kez astronot gönderen özel şirket olarak tarihe geçti. SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdiği astronotlar Drag...

Yazarlar
Website Security Test